Schumacher, Ilott i Shwartzman zadebiutują w F1 w sezonie 2020

Mick Schumacher / © Scuderia Ferrari

Mick Schumacher, Robert Schwartzman i Calum Ilott jeszcze w tym roku zasiądą za kierownicą samochodów Formuły 1 podczas piątkowych treningów.

Akademia Kierowców Ferrari potwierdziła, że Mick Schumacher zastąpi w piątkowym treningu przed Grand Prix Eifelu Antonio Giovinazziego. W tej samej sesji treningowej weźmie udział także Callum Ilott, który dołączy do zespołu Haas. Robert Schwartzman będzie musiał poczekać na swoją szansę do kończącego sezon weekendu wyścigowego w Abu Zabi.

W ramach przygotowań do jazdy w piątkowych treningach, wszyscy trzej kierowcy odbędą w środę prywatny test na torze Fiorano, gdzie jeździć będą przygotowanym na sezon 2018 samochodem Ferrari SF71H.

„Chciałbym podziękować Haasowi i Alfie Romeo za zaufanie, jakim obdarzyli Calluma, Micka i Roberta. Mocno wierzymy w naszą akademię, która na przykładzie Charlesa Leclerca dowiodła swojej wartości, wychowując kierowcę, na którym Scuderia może budować swoją długoterminową przyszłość” - powiedziała dyrektor sportowy Ferrari Laurent Mekies.

„Callum, Mick i Robert udowodnili w obecnym sezonie Formuły 2 swoją wartość, a udział w piątkowych treningach Formuły 1 będzie kolejnym ważnym etapem ich rozwoju.”

Dla Micka Schumachera, udział w piątkowym treningu na torze Nurburgring będzie szczególny nie tylko za sprawą samej jazdy bolidem Formuły 1, ale też ze względu na to, że jego ojciec pięciokrotnie zwyciężał na tym obiekcie.

„Fakt, że pierwszy raz będę uczestniczył w weekendzie wyścigowym Formuły 1 na torze Nurburgring, czyni ten moment jeszcze bardziej wyjątkowym. Chciałbym podziękować ekipie Alfa Romeo oraz Akademii Kierowców Ferrari za tę możliwość” - powiedział Schumacher.

„Przez następne 10 dni muszę się pilnie przygotowywać, aby móc wykonać dla zespołu jak najlepszą pracę i dostarczyć im przydatne dane.”

Dla Calluma Ilotta możliwość wzięcia udziału w piątkowym treningu jest prawdziwym przywilejem. Co więcej, jego debiut za kierownicą samochodu Formuły 1 odbędzie się na tym samym torze, gdzie Brytyjczyk zdobył swoje pierwsze podium w karierze.

„To niesamowite dostać taką szansę na jednym z moich ulubionych torów. To tam w 2015 roku zdobyłem pierwsze podium. Nurburgring wiele dla mnie znaczy i jest to tor z ogromnym dziedzictwem. Wspaniale, że to właśnie tam będę uczestniczyć w moim pierwszym weekendzie wyścigowym z zespołem Formuły 1."

Image: © Scuderia Ferrari