Sebastian Vettel cofnięty o pięć pozycji na starcie za nieprzestrzeganie zasad żółtej flagi

Sebastian Vettel - Aston Martin F1 Team / © Aston Martin F1 Team

Sebastian Vettel, wskutek nieprzestrzegania zasad żółtej flagi, został cofnięty o pięć pozycji na starcie do dzisiejszego GP Bahrajnu.

Niemiec, który w sezonie 2021 reprezentuje barwy Astona Martina, nie będzie najlepiej wspominał pierwszych kwalifikacji w tym roku. Z powodu pojawienia się na torze żółtych flag zawodnik z Heppenheim nie miał możliwości poprawienia swojego czasu i odpadł z rywalizacji już na pierwszym etapie czasówki.

Komisja sędziowska po długich analizach materiału wideo dopatrzyła się również, że Sebastian Vettel w okresie podwójnej żółtej flagi nie zachował odpowiednich zasad bezpieczeństwa. W wyniku tego zdarzenia czterokrotny mistrz świata zostanie cofnięty o 5 pozycji na starcie, a do jego konta wliczono trzy punkty karne.

„Każdy kierowca przejeżdżający przez sektor, w którym powiewają żółte flagi, musi znacząco obniżyć swoją prędkość i być przygotowanym na konieczność dokonania zmiany kierunku jazdy lub całkowitego zatrzymania bolidu” – czytamy w oświadczeniu dyrektora wyścigu.

„W celu zapewnienia, że sędziowie będą mogli uznać, iż kierowca spełnił te kryteria, musi być jasne, że w tym czasie nie próbował on ustanowić szybkiego czasu okrążenia. W praktyce oznacza to, że kierowca powinien zrezygnować wówczas z pomiarowego okrążenia.”

Image: © Aston Martin F1 Team