Sebastian Vettel kierowcą zespołu Aston Martin od sezonu 2021

Sebastian Vettel - Scuderia Ferrari Mission Winnow / © Scuderia Ferrari Mission Winnow

Sebastian Vettel dołączy do zespołu Aston Martin w 2021 roku. Czterokrotny mistrz świata Formuły 1 podpisał z brytyjską ekipą wieloletni kontrakt.

Po tym, gdy Sebastian Vettel postanowił odejść z zespołu Ferrari, jego przyszłość w Formule 1 stanęła pod znakiem zapytania. Wówczas jednak zaczęto spekulować, że czterokrotny mistrz świata może dołączyć do McLarena. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy kontrakt z ekipą z Woking podpisał Daniel Ricciardo. Australijczyk zajął tam miejsce Carlosa Sainza, który z kolei dołączy do Ferrari.

Inną z opcji miało być dołączenie do Mercedesa w miejsce Valtteriego Bottasa. Szefostwo chciałoby mieć niemieckiego kierowcę w swojej ekipie, jednak ostatecznie przedłużono umowę z Finem. W końcu dwójka wielokrotnych mistrzów świata w jednym zespole byłaby nie lada wyzwaniem. Sebastian Vettel musiał więc porzucić marzenia o dołączeniu do „srebrnych strzał”.

W ostatnich tygodniach nasiliły się natomiast spekulacje na temat jego potencjalnego przejścia do zespołu Racing Point, który od sezonu 2021 będzie Astonem Martinem. Problemem był jednak trzyletni kontrakt [obowiązujący do końca 2022 roku – przyp. red.] Sergio Pereza. Meksykanin, który w sierpniu przeszedł koronawirusa, zarzekał się, że jest pewny swojej posady i nigdzie nie odchodzi. Z kolei trudno było sobie wyobrazić sytuację, że Lawrence Stroll pozbędzie się ze swojej ekipy własnego syna, Lance’a.

Sebastian Vettel był więc w trudnej sytuacji. Ta jednak zmieniła się tuż przed GP Toskanii na torze Mugello. 9 września Sergio Perez wydał bowiem oświadczenie, w którym ogłosił, że sezon 2020 będzie jego ostatnim w barwach Racing Point. Tym samym końca dobiegła jego przygoda z ekipą z Silverstone, z którą związany był od 2014 roku.

Jasnym się więc stało, że komunikat o zakontraktowaniu czterokrotnego mistrza świata nadejdzie w niedalekiej przyszłości. I rzeczywiście, nie musieliśmy długo czekać. Sebastian Vettel zostanie bowiem kierowcą zespołu Aston Martin już od sezonu 2021. 

Czterokrotny mistrz świata Formuły 1 z wielkim entuzjazmem patrzy w kierunku wspólnej przyszłości, podkreślając, że jego celem jest ściganie się w ścisłej czołówce.

„Cieszę się, że mogę się w końcu podzielić tą ekscytującą wiadomością dotyczącą mojej przyszłości. Jestem bardzo dumny, mogąc oznajmić, że zostanę kierowcą Aston Martina w 2021 roku. To dla mnie nowa przygoda z legendarną marką motoryzacyjną."

„Jestem pod wielkim wrażeniem wyników, jakie zespół osiągnął w tym roku i wierzę, że przyszłość rysuje się w jeszcze jaśniejszych barwach. Energia i zaangażowanie Lawrence'a Stroll'a są inspirujące i jestem przekonany, że razem z nim możemy stworzyć coś wyjątkowego."

„Wciąż kocham Formułę 1 i moim celem jest ściganie się na czele stawki. Możliwość robienia tego z Astonem Martinem będzie dla mnie ogromnym przywilejem."

Otmar Szafnauer, szef zespołu BWT Racing Point F1 Team dodał, że zatrudnienie Niemca jest jednym z kluczowych elementów, które pozwolą jego ekipie na stałe zagościć w gronie najlepszych zespołów.

„Wszyscy w Silverstone są niezwykle podekscytowani tą wiadomością. Sebastian jest uznanym mistrzem i ma mentalność zwycięzcy, co pokrywa się z ambicjami Aston Martin F1 Team."

„W soboty i niedziele Sebastian jest jednym z najlepszych na świecie kierowców. Nie mogę sobie wyobrazić lepszego zawodnika, który pomoże nam wkroczyć w nową erę. Odegra on kluczową rolę w wyniesieniu tego zespołu na wyższy poziom."

Image: © Scuderia Ferrari Mission Winnow