Sebastian Vettel kończy karierę w Formule 1 po sezonie 2022

Sebastian Vettel - Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team / © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team

Sebastian Vettel, kierowca zespołu Aston Martin Aramco Cognizant Formula One, zdecydował się zakończyć karierę w Formule 1 po tegorocznej kampanii wyścigowej.

Czterokrotny mistrz świata z zespołu Red Bull Racing swoją przygodę w F1 rozpoczął z zespołem BMW Sauber, aby następnie przejść do Toro Rosso i Red Bull Racing, z którym wywalczył cztery mistrzowskie tytuły.

Niemiecki kierowca od sezonu 2015 swoje starty związał z włoską stajnią Ferrari, z którą rywalizował do końca 2020 roku. Ostatnie dwa lata Vettel spędził w Astonie Martinie.

„Miałem zaszczy pracować z wieloma fantastycznymi ludźmi w Formule 1 w ciągu ostatnich piętnastu lat – jest ich zbyt wielu, aby wszystkich wymienić i im podziękować” – powiedział Sebastian Vettel.

„Przez ostatnie dwa lata byłem kierowcą zespołu Aston Martin Aramco Cognizant i chociaż nasze wyniki nie były tak dobre, jak się spodziewaliśmy, jest dla mnie jasne, że wszystko składa się w całość, czego potrzebuje zespół, aby ścigać się na najwyższym poziomie przez wiele lat.”

„Naprawdę podobała mi się praca z tak wspaniałą grupą ludzi. Wszyscy – Lawrence, Lance, Martin, Mike, starsi menedżerowie, inżynierowie, mechanicy i reszta zespołu – są ambitni, zdolni, zaangażowani i przyjaźnie nastawieni. Życzę im wszystkiego, wszystkiego najlepszego.”

„Mam nadzieję, że praca, którą wykonałem w zeszłym roku i kontynuuję w tym, będzie pomocna w rozwoju ekipy, która zwycięży w przyszłości i będę pracował tak ciężko, jak tylko mogę, od teraz do końca roku, mając na uwadze ten cel i jak zawsze dam z siebie wszystko w ostatnich dziesięciu wyścigach.”

„Decyzja o zakończeniu kariery była dla mnie trudna do podjęcia i poświęciłem dużo czasu na rozmyślanie o tym; pod koniec roku chcę poświęcić trochę więcej czasu na zastanowienie się, na czym będę się koncentrował w następnej kolejności; jest dla mnie bardzo jasne, że będąc ojcem, chcę spędzać więcej czasu z rodziną.”

„Dzisiaj jednak nie chodzi o pożegnanie. Chodzi raczej o to, by podziękować – wszystkim – nie tylko fanom, bez których żarliwego wsparcia Formuła 1 nie mogłaby istnieć” – podsumował Vettel.

Image: © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team