Sebastian Vettel: Wypadłem poza tor przez wiatr

Sebastian Vettel - Aston Martin Cognizant F1 Team / © Aston Martin Cognizant F1 Team

Po udanym weekendzie w Azerbejdżanie Sebastian Vettel rozpoczął rundę na torze Paul Ricard od problemów w pierwszej sesji treningowej. Niemiecki kierowca wypadł poza tor i uderzył w bandę, a ostatecznie cały piątkowy dzień spędził w drugiej dziesiątce zestawienia.

Zawodnik zespołu Aston Martin pokonywał zakręt Le Beausset, gdy stracił panowanie nad tyłem swojego AMR21 i tylną częścią bolidu uderzył w bandę. Czterokrotny mistrz świata wykonał w sesji zaledwie szesnaście okrążeń.

„W porannej sesji wypadłem poza tor, co kosztowało nas sporo czasu” - wyjaśnił Vettel. „Złapał mnie wiatr... Nie możesz zobaczyć, jak się zachowuje w danym miejscu, oczywiście czujesz go, ale ciężko stwierdzić, czy akurat tutaj dojdzie do podmuchu, czy nie. Jednak to samo dotyczy nas wszystkich.”

Sytuacja nie poprawiła się i w drugiej sesji treningowej, jednak Vettel wydawał się nie przejmować brakiem piątkowego tempa, przyznając, że w sobotę będzie w stanie poskładać dobre okrążenie kwalifikacyjne.

„Wydaje mi się, że ogólnie było w porządku” - stwierdził. „Nie był to wspaniały dzień i jest wiele rzeczy, które możemy zrobić lepiej, ale mamy pozytywne odczucia.”

„W samochodzie drzemie potencjał i to od nas zależy, aby uwolnić jego możliwości. Jednak w stawce na pewno będzie ciasno. Przed nami wciąż trochę pracy.”

"Dobrze, że udało nam się wykonać kilka konsekwentnych okrążeń podczas dłuższych przejazdów” - powiedział o swoim występie w popołudniowej sesji. „Jednak na szybszych okrążeniach, nie było dobrze.”

„Jednak to dopiero piątek, który się nie liczy. Najważniejsze, że mamy dobre odczucia i wiem, co należy zrobić w jutrzejszych kwalifikacjach.”

Lance Stroll z kolei spodziewa się trudnej walki w środku stawki podczas tego weekendu: „Nauczyliśmy się kilku przydatnych rzeczy na temat balansu bolidu i wykonaliśmy ważną pracę domową.”

„Jednak uważam, że brakuje nam tempa i musimy nad tym popracować, aby jutro wrócić mocniejsi. Wygląda na to, że w środku stawki będzie bardzo ciasno w ten weekend, więc nawet niewielkie poprawki mogą zrobić różnicę.”

Image: © Aston Martin Cognizant F1 Team