Sebastian Vettel zdyskwalifikowany z Grand Prix Węgier

Sebastian Vettel - Aston Martin Cognizant F1 Team / © Aston Martin Cognizant F1 Team

Sebastian Vettel został ukarany dyskwalifikacją z wyników niedzielnego wyścigu o Grand Prix Węgier, ponieważ w jego samochodzie po zakończeniu rywalizacji znajdowała się niewystarczająca, a tym samym niezgodna z regulaminem ilość paliwa.

W szalonej rywalizacji na Hungaroringu 34-latek zajął drugie miejsce. Sędziowie dopatrzyli się jednak w jego bolidzie nieprawidłowości – zgodnie z artykułem 6.6.2. Regulaminu Technicznego Formuły 1, pobranie próbki jednego litra paliwa powinno być możliwe w dowolnym momencie podczas zawodów.

Delegat techniczny FIA, Jo Bauer, poinformował sędziów, że z auta Niemca pobrano zaledwie 0,3 litra paliwa.

„Możliwe było pobranie tylko 0,3 litra próbki zgodnie z procedurami określonymi w artykule 6.6.4. regulaminu technicznego, dlatego kieruję tę sprawę do sędziów do rozpatrzenia, ponieważ nie jest to zgodne z art. 6.6.2. regulaminu” – napisano w oświadczeniu FIA.

Zespół nakazał Vettelowi, by nie kończył okrążenia zjazdowego i zatrzymał swój samochód na torze, ale, jak się okazuje, zrobił to za późno. Przedstawiciel zespołu Aston Martin został wezwany do sędziów na rozmowę, po której ogłoszono dyskwalifikację Niemca.

„Podczas przesłuchania szef zespołu Aston Martin stwierdził, że w zbiorniku musiało pozostać 1,44 litra paliwa, ale nie da się go pobrać. Procedura została wykonana, jednak nie udało się wydobyć próbki o pojemności 1 litra. W tej sytuacji samochód numer pięć nie spełnia wymogów regulaminu.”

„Sędziowie decydują o zastosowaniu standardowej kary za naruszenia techniczne. Twierdzenie, że zespół nie uzyskał przez to żadnej przewagi, jeśli chodzi o wydajność, nie stanowi obrony.”

Po karze dla 34-latka na podium awansował Carlos Sainz, a Lewis Hamilton dzięki drugiemu miejscu powiększył swoją przewagę nad Maxem Verstappenem w klasyfikacji generalnej do ośmiu punktów.

Image: © Aston Martin Cognizant F1 Team