Seidl: Sainz ma wszystkie cechy, aby być konkurencyjnym w Ferrari

Carlos Sainz - McLaren F1 Team / © Motorsport Grand Prix

Dyrektor McLarena, Andreas Seidl nie ma wątpliwości, że Carlos Sainz „jest kierowcą najwyższej klasy” i nie pozostanie w cieniu Charlesa Leclerca po przejściu do zespołu Ferrari w przyszłym sezonie.

Carlos Sainz ma za sobą bardzo udany sezon 2019 w barwach McLarena. W wielu wyścigach wykazał się dojrzałością i solidnym rzemiosłem wyścigowym, był też regularny w zdobywaniu punktów. Zdecydowanie największym sukcesem w ubiegłorocznej kampanii było trzecie miejsce podczas Grand Prix Brazylii na trze Interlagos, dzięki któremu odradzający się zespół McLaren powrócił na podium po pięciu długich i naznaczonych kryzysem latach.

Znakomita postawa Hiszpana oraz niepodważalne zdolności zostały zauważone przez inne zespoły, w tym Ferrari, które w zimie skontaktowało się z Sainzem w sprawie umowy na starty w barwach z Maranello. Rozmowy te odbywały się w cieniu spekulacji na temat przyszłości obecnego kierowcy Scuderii, Sebastiana Vettela. Na potencjalnych następców Niemca – w razie jego odejścia po sezonie 2020 – typowano dwóch zawodników: Daniela Ricciardo z Renault i Carlosa Sainza.  

W połowie maja ogłoszono, że to właśnie Hiszpan zastąpi Sebastiana Vettela i od przyszłego roku będzie partnerem zespołowym Charlesa Leclerca. Wolny fotel w McLarenie zajmie zaś Daniel Ricciardo.

Andreas Seidl wierzy, że Carlos Sainz jest na tyle uzdolnionym i doświadczonym kierowcą „najwyższej klasy”, że poradzi sobie w tak prestiżowym zespole, jak Scuderia Ferrari – także jeśli chodzi o presję ze strony wschodzącej gwiazdy ekipy, Charlesa Leclerca. Niemiec uważa również, że Hiszpan będzie stanowił konkurencję dla swojego zespołowego kolegi.

„Po bardzo dobrym sezonie 2019 w jego wykonaniu nie było dla nas zaskoczeniem, że inne zespoły były nim zainteresowane. Dowiedzieliśmy się od Carlosa dość wcześnie, że chciał sprawdzić także inne możliwości, dlatego pozwoliliśmy wykorzystać mu tę okazję. Biorąc pod uwagę wszystko, co zaprezentował w ubiegłym roku oraz doświadczenie jakie wyniósł z innych zespołów, myślę, że ma obecnie wszystkie potrzebne cechy, aby być konkurencyjnym w Ferrari” – tłumaczy Seidl.

Dodał również, że mimo tego, iż nadchodzące miesiące będą dla Sainza ostatnimi spędzonymi w barwach McLarena, tegoroczna współpraca z Hiszpanem nie będzie w żadnym stopniu odbiegała od poziomu z poprzedniego sezonu.

„Spodziewam się, że wszyscy znów będziemy dążyć do tego samego celu, którym jest maksymalizacja wyników dla kierowców i zespołu. Jeśli chodzi o to, jak będziemy z nim współpracować, to szczerze mówiąc nie przewiduję wielu zmian. Ostatecznie zawsze najlepszym sposobem osiągnięcia rezultatów jest otwarta i przejrzysta współpraca. Carlos jest znany z tego, że jest bardzo dobrym kierowcą, także jeśli chodzi o wkład w rozwój samochodu, więc nie planujemy niczego w tej kwestii zmieniać.”

Image: © Motorsport Grand Prix