Sergio Perez: Celem na wyścig będzie dobry start i pokonanie Verstappena

Sergio Perez - BWT Racing Point F1 Team / © BWT Racing Point F1 Team

Sergio Perez powrócił w ten weekend za kierownicę bolidu Racing Point, aby w sobotnich kwalifikacjach wywalczyć solidne czwarte miejsce do GP Hiszpanii.

Mimo wysokich temperatur i dużego wiatru, udało mu się finiszować za najszybszymi Mercedesami i trzecim Maxem Verstappenem.

"Cieszę się, że wróciłem" - powiedział Perez. "Było bardzo gorąco i wietrznie, również w trzecim sektorze, a wiatr zmieniał kierunek w trakcie kwalifikacji. Nie była to łatwa sesja, ale ogólnie to bardzo dobry rezultat dla zespołu."

Istotnym elementem, decydującym o osiągach w sesji, było także zarządzanie oponami, które z pewnością odegra ważną rolę w wyścigu.

"Trzeba dobrze zarządzać oponami, zwłaszcza w ostatnim sektorze. Jeśli naciskasz zbyt mocno w jednym z zakrętów, to koniec, jest po prostu zbyt gorąco."

Oprócz zarządzania oponami, ważny będzie start do wyścigu, ponieważ tor pod Barceloną nie zawsze sprzyja manewrom wyprzedzania. Jednak bez odpowiedniej strategii nie zadziała żaden inny czynnik. Najprawdopodobniej większość kierowców skupi się na dwóch postojach, choć Perez nie wyklucza także strategii jednego postoju w sprzyjających okolicznościach.

"Myślę, że jeśli uda nam się dobrze wystartować i wyprzedzić Maxa, będziemy w stanie go zatrzymać, ponieważ nie jest to łatwy tor do wyprzedzania. Z kolei oszczędzanie i zarządzanie oponami będzie jutro ekstremalne."

"Jeśli chodzi o tempo, nie możemy równać się z Red Bullem, a zwłaszcza z Mercedesem, jednak jeśli uda nam się wyprzedzić kogoś na pierwszym okrążeniu, to kto wie?"

"Jeden postój wchodzi w rachubę, ale to bardzo marginalna opcja. To naprawdę zależy od tego, jak przebiegnie twój pierwszy przejazd, pierwsze okrążenie, jaka jest temperatura i jaki jest wiatr."

"Wiatr miał duży wpływ na balans i poziom uślizgu, więc jutro wszystko będzie możliwe" - dodał Perez.

Image: © BWT Racing Point F1 Team