Seria DTM przechodzi na samochody GT od sezonu 2021

Sobotni wyścig DTM na torze Nurburgring-Sprint / © DTM

Wyklarowała się przyszłość serii DTM, która w sezonie 2021 stanie się serią GT. Chcąc uratować serię, organizator ITR potwierdził w sobotę, podczas weekendu na torze Nurburgring, że przejdzie na samochody GT, chociaż nadal nie potwierdzono dokładnie, które auta będą bezpośrednio uczestniczyły w rywalizacji.

Decyzja ta została poparta przez Audi oraz BMW, aby utworzyć niezależną i profesjonalną serię wyścigową GT. Formalnie obaj niemieccy producenci zrezygnowali z uczestnictwa w ITR (które zapewniało im rywalizację w DTM), dlatego od tego momentu to Gerhard Berger przejmie wyłączną odpowiedzialność ekonomiczną za nową serię wyścigową i poprowadzi jej dalszy rozwój.

"W ciągu ostatnich miesięcy dyskutowaliśmy o różnych strategicznych opcjach dotyczących przyszłości DTM" - tłumaczył Gerhard Berger, prezes ITR.

"W ostatnich dniach prowadziłem bardzo konstruktywne rozmowy z Audi i BMW. Obaj producenci pozwalają mi przejąć pełną odpowiedzialność za przyszłość serii wyścigowej, w której na razie będą jeździły przede wszystkim samochody GT."

"W przyszłości już nie fabryki, ale niezależne profesjonalne zespoły będą walczyć o zwycięstwa w serii."

"Bardzo ważne dla mnie było, aby obaj producenci zaangażowali się w tę koncepcję i ich modele GT również się tutaj ścigały. Dlatego też dziękuję producentom: swoją decyzją nie tylko przyczynili się zasadniczo do zapewnienia miejsc pracy w ITR oraz DTM, ale także umożliwili kibicom czerpanie radości ze sportu motorowego na najwyższym poziomie."

"Nie mogę doczekać się pracy nad zrównoważoną strategią wraz z naszymi silnymi partnerami, takimi jak Sat.1, która zachwyci fanów."

Przypomnijmy, w ostatnich latach wielu producentów zrezygnowało z uczestnictwa w serii DTM, w tym między innymi Mercedes czy Aston Martin. Audi z kolei miało wycofać się pod koniec bieżącego sezonu, w związku z czym w serii pozostałoby tylko BMW.

Audi oraz BMW nie potwierdziły jeszcze w jaki sposób zaangażują się w nową serię - czy to poprzez dostarczenie prywatnych aut dla profesjonalnych zespołów, czy utworzenie fabrycznych zespołów, które również będą mogły dołączyć do serii.

Image: © DTM