Sette Camara: Marko nigdy nie pyta, dlaczego coś poszło źle

Sergio Sette Camara / © ABB Formula E

Zdaniem byłego juniora Red Bulla, doktor Helmut Marko znakomicie sprawdza się na swoim stanowisku, ale w niektórych sytuacjach mógłby być mniej surowy dla swoich podopiecznych.

Podpisanie rocznego kontraktu z Sergio Perezem oznacza, że po raz pierwszy od czasów Marka Webbera, ekipa z Milton Keynes będzie mieć w swoim składzie kierowcę, który nie wywodzi się z jej programu juniorskiego. Komentując tę decyzję, 77-letni doradca zespołu przyznał wprost, że wśród młodych zawodników objętych patronatem Red Bulla nie ma obecnie nikogo, kto gwarantowałby nawiązanie walki z Lewisem Hamiltonem i Valtterim Bottasem.

Szansy na ściganie się u boku Maxa Verstappena nie otrzymał między innymi Sergio Sette Camara. Brazylijczyk będący wychowankiem stajni spod znaku czerwonego byka, przed rokiem pełnił w niej funkcję kierowcy testowego, a obecnie reprezentuje barwy teamu Dragon / Penske Autosport w Formule E.

22-latek przybliżył kulisy współpracy z Austriakiem w wywiadzie dla portalu F1ingenerale.com.

„On jest inny niż wszyscy. Jego akademia jest najlepsza, co widać po jej wynikach” – powiedział Sette Camara.

„Red Bull inwestuje w program, a Helmut wykonuje świetną robotę. Udało mu się ściągnąć znakomitych ludzi, takich jak Max Verstappen, Daniel Ricciardo, Sebastian Vettel i wielu innych.”

„Może czasami mógłby być nieco milszy dla swoich podopiecznych, ale zdaję sobie sprawę, że takie ma już metody. Ja nie zachowywałbym się w ten sposób, chociaż trzeba przyznać, że to działa.”

Zawodnik z Belo Horizonte liczy na to, że w przyszłości otrzyma jeszcze szansę na występy w Formule 1. Podkreślił on bowiem, że Marko podejmuje swoje decyzje, uważnie śledząc postępy potencjalnych kandydatów.

„Jeżeli zobaczy, że się poprawiasz, to da Ci drugą szansę. W przeciwnym wypadku dokona po prostu słusznego wyboru.”

„Zawsze stawia na najlepszych. Nie pyta, dlaczego coś poszło źle. Takie jest jego podejście i trzeba to zrozumieć.”

„Jest postacią kontrowersyjną. Szczególnie trudno rozmawia się z nim przez telefon, bo nigdy nie wiadomo, co właściwie ma na myśli.”

Image: © ABB Formula E