Simona De Silvestro najszybsza podczas pierwszego testu dla kobiet w Formule E

Simona De Silvestro najszybsza podczas pierwszego testu dla kobiet w Formule E

W związku z otwarciem sezonu 2018/19 w Ad Diriyah w Arabii Saudyjskiej, Mistrzostwa Formuły przywitały zarówno nowe, jak i znajome twarze podczas testu, który odbył się szesnastego grudnia na torze Ad Diriyah.

Najszybszym ze świeżych twarzy był Nico Mueller z Audi Sport Abt Schaeffler, który za kierownicą Audi e-tron FE05 uzyskał czas okrążenia 1:10.432. Mueller po raz pierwszy przetestował Audi podczas testu dla debiutantów w Marrakeszu na początku tego roku, gdzie poprawił rekord okrążenia na torze Circuit International Automobile Moulay El Hassan. Formuła E powraca na ten tor podczas drugiego wyścigu sezonu.

Simona de Silvestro uzyskała najszybszy czas okrążenia wśród kobiet uzyskując 1:12.048 w bolidzie zespołu Venturi prowadząc model VFE-05.

Po jeździe samochodem Gen1 w pierwszym sezonie, De Silvestro bardzo chciała zobaczyć, co może uzyskać w ulepszonym Gen2. Jej wynik był tym bardziej imponujący, ponieważ nie miała możliwości skorzystania z pełnej mocy jednostki, która wynosi 250 kW.

"Uczestnictwo w teście było szczególne. Samochód był świetny, mieliśmy kilka typowych usprawnień testowych, ale szybkość ulepszeń dokonanych przez zespół była imponująca i dobrze wróży na nadchodzący sezon" - powiedziała De Silvestro.

"Podoba mi się ten tor, jazda na nim jest naprawdę trudna i cieszyłam się, widząc, co ten samochód może zrobić, a jeszcze bardziej zależy mi na śledzeniu czasu."

"Nie powinniśmy lekceważyć wpływu, jaki niedzielne wydarzenie może mieć na przyszłe jazdy dla kobiet. Naprawdę mam nadzieję, że zainspirowaliśmy młodych ludzi, którzy rozważają karierę w tej branży. Jesteśmy dowodem, że jeśli ciężko pracujesz, wielkie rzeczy są możliwe bez względu na płeć."

Na torze obecna była przewodnicząca komisji FIA ds. Kobiet w sportach motorowych Michèle Mouton, która przyglądała się przebiegowi testów.

"Wspaniale jest widzieć tak wiele silnych kobiet-kierowców, które testują nowy samochód Formuły E. Mocno wierzę, że aby zobaczyć potencjał najlepszych kierowców kobiet na świecie, muszą mieć szanse na jazdę z najlepszymi zespołami, co jest dokładnie tym, co się tutaj dzieje."

"Dzięki naszym programom monitorowania i oceny FIA Women in Motorsport wiemy, że niektórzy z najlepszych są tutaj. Mam nadzieję, że ta inicjatywa z Formułą E może być kontynuowana w przyszłości i nie mogę się doczekać, aby uzyskać wszystkie opinie od kierowców i zespołów" - dodała Mounton.

Najszybszym kierowcą tego dnia był Sam Bird z Envision Virgin Racing, który odnotował czas 1:09.668 w sesji popołudniowej a za nim uplasował się z niewielka stratą Jean-Eric Vergne. Kierowca zespołu Nissan e.dams, Oliver Rowland, uzyskał trzeci najszybszy czas.