Sinault: Portimao jest dla nas pierwszym prawdziwym testem w tym sezonie

Alpine Elf Matmut #36 / © Alpine Endurance Team

Szef zespołu Alpine Endurance Team, Philippe Sinault, przyznał, że rozgrywana w najbliższy weekend druga runda Długodystansowych Mistrzostw Świata na torze w Portimao, będzie pierwszym prawdziwym testem dla ich prototypu.

Alpine zajęło już w tym sezonie wysokie drugie miejsce podczas inaugurującego sześciogodzinnego wyścigu na belgijskim obiekcie Spa-Francorchamps, wystawiając swój samochód w najwyższej klasie LMH.

Sinault twierdzi jednak, że Portimao będzie znacznie większym sprawdzianem dla ich konstrukcji i całego zespołu ze względu na połączenie kilku czynników: nieznanego i wymagającego toru, zmiennych warunków pogodowych i dłuższego o dwie godziny od Spa formatu wyścigu.

„Każda runda jest wyjątkowa i ma swoją specyfikę, ale Portimao to pierwszy prawdziwy test tego sezonu. Do tej pory rywalizowaliśmy na tym torze tylko raz i zgodnie z całym zespołem twierdzimy, że jest wyjątkowy. Mamy tam duże zmiany wysokości, które są prawdziwym sprawdzianem fizycznym dla kierowców” – mówił Philippe Sinault.

„Drugim czynnikiem będzie czas trwania samego wyścigu, ponieważ jest to pierwsza ośmiogodzinna runda w tegorocznym kalendarzu. Bez wątpienia stanowi to większe wyzwanie dla zawodników i członków ekipy.”

„Przy tej specyfice obiektu, nawierzchni i przewidywanej pogodzie, degradacja opon będzie obszarem, na którym należy się najbardziej skoncentrować. Szczególnie lewy przód poddawany jest tu bardzo dużym obciążeniom. Oprócz tego musimy stale monitorować i dostosowywać wydajność naszego A480” – tłumaczył Francuz.

Dodatkowym wyzwaniem dla zespołów Toyoty i Alpine, ścigających się w najwyższej klasie Le Mans Hypercar, będzie pojawienie się w rywalizacji trzeciego producenta. Amerykański zespół Scuderia Cameron Glickenhaus zadebiutuje w Portugalii ze swoim prototypem SCG 007 LMH.

„Zadanie staje się teraz jeszcze bardziej skomplikowane. Dołącza do nas Glickenhaus, którego z radością witamy. Dodatkowo samochody LMP2 są teraz mocne jak nigdy wcześniej. Jednak naszym głównym celem jest stały rozwój i zbieranie cennego doświadczenia z wyścigu na wyścig” – podsumował Sinault.

Image: © Alpine Endurance Team