Singapur potwierdza rozmowy na temat przyszłości wyścigu Formuły 1

Grand Prix Singapuru, Marina Bay Street Circuit / © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI

Organizatorzy Grand Prix Singapuru potwierdzili oficjalnie, że tegoroczny wyścig nie dojdzie do skutku, jednak już pracują nad tym, aby rywalizacja na obiekcie Marina Bay powróciła do kalendarza F1 w kolejnych latach.

Trzynasta edycja, pierwszego nocnego wyścigu w Formule 1, która miała odbyć się w 2020 roku, padła ofiarą panującej pandemii koronawirusa, a jej planowany powrót w tegorocznym sezonie także nie dojdzie do skutku.

W wydanym oświadczeniu, w celu formalnego potwierdzenia odwołania Grand Prix w Singapurze, organizatorzy podkreślili, że „prowadzą rozmowy z rządem oraz Formułą 1 w sprawie organizacji mistrzostw w przyszłości”, dodając, że pracują nad obopólnym wynikiem korzystnym dla wszystkich stron, a szczegóły powrotu wyścigu na Marina Bay zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie.

„Odwołanie wydarzenia drugi rok z rzędu to niezwykle trudna decyzja, ale konieczna w świetle obowiązujących ograniczeń, dotyczących wydarzeń na żywo w Singapurze” - powiedział Colin Syn, wiceprzewodniczący Grand Prix Singapuru.

Od swojego debiutu w 2008 roku Grand Prix Singapuru przyciągnęło fanów z ponad stu krajów i ugruntowało swoją pozycję w kalendarzu Mistrzostw Świata. Organizatorzy rywalizacji przyznali jednak, że z powodu zmieniającej się i nieprzewidywalnej sytuacji pandemicznej na całym świecie, organizacja tak złożonego wydarzenia staje się bardzo złożona.

„Nie bylibyśmy w stanie zapewnić pełnego doświadczenia z imprezy, jakiej fani oczekują od lat, jednocześnie chroniąc zdrowie i bezpieczeństwo naszych widzów, wykonawców, wolontariuszy i personelu. Ostatecznie musimy być odpowiedzialni, ostrożni i rozważni, ponieważ bezpieczeństwo jest naszym priorytetem” - kontynuował Syn.

„Jesteśmy wdzięczni za wsparcie Singapurczyków, interesariuszy i lokalnych firm, które przyczyniły się do sukcesu nocnego wyścigu. Nie trzeba dodawać, że czekamy na bezpieczny powrót wyścigów Formuły 1 ze spektakularną panoramą Marina Bay.”

Ong Lin Lee, dyrektor ds. sportu w Singapurskiej Radzie Turystyki, dodała: „Singapurska Rada Turystyki rozumie decyzję o odwołaniu Grand Prix Singapuru w 2021 roku. Biorąc pod uwagę nieprzewidywalną sytuację COVID-19 na całym świecie, ta decyzja traktuje priorytetowo zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników, fanów i społeczeństwo.”

Dotychczasowy kontrakt na organizację Grand Prix Singapuru, który został ogłoszony w 2017 roku, obowiązywał do tegorocznej kampanii włącznie.

Image: © Alfa Romeo Racing Orlen / DPPI