Sir Jackie Stewart: Czas, aby Hamilton odszedł na emeryturę

Lewis Hamilton - Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

Legenda Formuły 1, Sir Jackie Stewart, trzykrotny mistrz świata w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, stwierdził, że to właściwy czas dla Lewisa Hamiltona, żeby zakończyć karierę.

Kariera Brytyjczyka obfitowała w wiele zwycięstw i sukcesów, co czyni go jednym z najlepszych kierowców w historii całego sportu. Rekordowe sto trzy pole position, taka sama liczba zwycięstw oraz sto osiemdziesiąt cztery finisze na podium.

„Spisał się wyjątkowo dobrze” – powiedział Stewart.

Siedmiokrotny mistrz świata nie ustanowił jednak w 2021 roku oczekiwanego przez jego fanów rekordu pod względem ilości tytułów mistrzowskich, a jedynie zrównał wynik byłego kierowcy Ferrari, Michaela Schumachera.

Pomimo że 2022 miał być dla ekipy z Brackley rokiem zemsty na Red Bullu za zeszłą kampanię, jak na razie nadzieje Mercedesa się nie spełniły, a ich miejsce jako drugiego pretendenta do tytułu zajęła Scuderia.

„Zaczynał skromnie. Jego ojciec pracował na kilka etatów, aby mieć pieniądze na gokarty, zanim Ron Dennis go zauważył. Był tak dobry w kartingu, że wziął go do McLarena. Jest bardzo utalentowany” – skomentował początki jego kariery Stewart.

„Kiedy nadszedł czas opuszczenia McLarena, to była jego decyzja, a nie Dennisa” – dodał Stewart. „To była decyzja Lewisa Hamiltona, aby przejść do Mercedesa, ponieważ dostrzegł potencjał w tym, co mieli do zaoferowania.”

Hamilton swoje najlepsze kwalifikacje skończył w tym sezonie na czwartym miejscu, a najlepszy wyścig na najniższym stopniu podium, co w porównaniu z sześcioma pole position i ośmioma zwycięstwami w zeszłym sezonie nie wydają się świetnym wynikiem.

„Teraz trochę się męczy, ponieważ ma nowego kolegę z ekipy, który był od niego szybszy w kwalifikacjach w tym roku” – tak do aktualnej rywalizacji między Russellem i Hamiltonem odniósł się Stewart.

Trzykrotny mistrz świata wyraził opinię o przyszłości kariery Lewisa i co powinien według niego zrobić.

„Chciałbym, żeby teraz zrezygnował” – podkreślił. „Szkoda, że nie zrezygnował na szczycie. Uważam, że mądrzej jest się zatrzymać, niż przejść przez cały ból niemożności zrobienia tego, co robiłeś wcześniej.”

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images