SKY: McLaren rozważa sprzedaż mniejszościowych pakietów akcji nowemu inwestorowi

Lando Norris - McLaren F1 Team / © Motorsport Grand Prix

McLaren rozważa sprzedaż mniejszościowych pakietów akcji w celu pozyskania środków niezbędnych do zapewnienia ciągłości dalszej działalności.

W pierwszym kwartale 2020 roku grupa McLaren ogłosiła, że utraciła przychody na poziomie 175 milionów funtów, co będzie się wiązać ze zwolnieniem około 1200 pracowników, w tym 70 osób związanych bezpośrednio z zespołem Formuły 1.

Złą sytuację finansową grupy McLaren potwierdza chociażby fakt, że jej zarząd zmuszony był wystąpić do rządu brytyjskiego o pożyczkę w wysokości 150 milionów funtów, a kiedy ta została mu odmówiona, pojawiły się informacje o zastawieniu kolekcji historycznych samochodów oraz siedziby zespołu F1.

Obecnie jednak zarząd McLarena opracował inny sposób na zapewnienie płynności finansowej tej legendarnej marki. Według informacji Sky News, McLaren zamierza sprzedać mniejszościowe pakiety akcji (20-30 %) nowym inwestorom. Informacje docierające z Wielkiej Brytanii sugerują, że operacja ta znajduje się obecnie na etapie koncepcyjnym i trwają rozmowy pomiędzy doradcami i kredytodawcami.

Szacuje się, że operacja ta przyniosłaby wystarczający zysk, aby zespół McLaren mógł rywalizować w Formule 1 z budżetem osiągającym górną granicę 145 milionów funtów w roku 2021.

Image: © Motorsport Grand Prix