Solidny występ Kwiata nie umacnia jego pozycji w AlphaTauri

Daniił Kwiat - Scuderia AlphaTauri / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Daniił Kwiat, dzięki podjęciu ryzyka w końcowej fazie wyścigu, zdołał minąć linię mety na czwartej pozycji. Dobry wynik Rosjanina nie wpływa jednak na jego przyszłość w zespole, co podkreślił Helmut Marko.

Kierowca AlphaTauri przez cały dystans rywalizacji utrzymywał solidne tempo, a kwintesencją jego występu był restart wyścigu, gdzie zdołał awansować o kilka pozycji.

„To był dość zwariowany i wymagający wyścig dla wszystkich kierowców. Tym bardziej jestem zadowolony z mojego wyniku” – przyznał Kwiat.

„Miałem sporo frajdy, gdy samochód bezpieczeństwa zjechał z toru. Podjąłem spore ryzyko i zyskałem dwie pozycje na głównej prostej. W zakręcie numer dziewięć po raz kolejny zaryzykowałem i z pozytywnym skutkiem wyprzedziłem Leclerca.”

Po wyprzedzeniu Monakijczyka, Rosjanin miał dużą szansę na wywalczenie miejsca na podium, ale ostatecznie tempo Daniela Ricciardo okazało się zbyt dużym wyzwaniem dla zawodnika AlphaTauri.

„Oczywiście szkoda straconej szansy na podium, ale zrobiłem co mogłem, naciskałem do samego końca. Daniel lepiej sobie poradził z oponami pod koniec wyścigu, więc jest to kwestia, której musimy się przyjrzeć z myślą o kolejnych rundach. Mimo przegranej walki o trzecie miejsce jestem bardzo zadowolony z mojego rezultatu.”

Kwiat zapytany o najbliższą przyszłość w zespole stwierdził, że nie wszystko zależy od niego. W jego miejsce na przyszły rok jest bowiem bardzo mocno przymierzany junior Red Bulla, Yuki Tsunoda, który już w środę odbędzie prywatny test na torze Imola w bolidzie Toro Rosso z sezonu 2018.

„Robię, co w mojej mocy, ale nie wszystko zależy ode mnie. Są inne aspekty będące poza moją kontrolą. Obecnie staram się skupiać w pełni na ostatnich czterech wyścigach sezonu, a co będzie dalej, zobaczymy” – zakończył.

Głos w tej sprawie zabrała również szara eminencja zespołu z Milton Keynes, czyli Helmut Marko. Austriak zapytany o to, czy rezultat rosyjskiego kierowcy umacnia jego pozycję w ekipie, odpowiedział: „To nie zmienia sytuacji. Daniił przejechał solidny wyścig, co być może pomoże mu w przyszłości.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool