Spa-Francorchamps otworzy sezon 2021 FIA WEC. Portimao przeniesione na czerwiec

Toyota Gazoo Racing - Spa-Francoechamps  / © Toyota Motorsport GmbH

Runda otwierająca sezon 2021 Długodystansowych Mistrzostw Świata, która miała odbyć się w Portimao na torze Algarve na początku kwietnia, została finalnie przełożona na czerwiec, a gospodarzem prologu, jak i rozpoczęcia kampanii, będzie obiekt Spa-Francorchamps.

Decyzja władz serii, którą zatwierdziła Światowa Rada Sportów Motorowych, została podjęta w związku z niepewną sytuacją pandemiczną, w tym ograniczeniami w podróżowaniu ze strony różnych rządów w różnych krajach. Zmiany w kalendarzu mają także pomóc i zwiększyć szanse kibiców na udział w poszczególnych rundach.

Z okazji setnej rocznicy toru Spa-Francorchamps władze FIA WEC postanowiły, że oficjalny Prolog odbędzie się w Belgii w dniach 26-27 kwietnia, natomiast start kampanii będzie miał miejsce 1 maja.

Rywalizacja na torze w Portimao została przeniesiona ostatecznie na 12-13 czerwca, w miejsce 24-godzinnego wyścigu Le Mans, który w tym roku wystartuje 21, a zakończy się 22 sierpnia, o czym pisaliśmy tutaj: 89. edycja 24-godzinnego wyścigu Le Mans oficjalnie przeniesiona na sierpień.

Zmianie nie ulegnie tymczasem termin rozgrywania rundy na torze Monza (18 lipca) oraz dwóch wyścigów zamykających sezon 2021 – 6 Hours of Fuji (26 września) i 8 Hours of Bahrain (20 listopada).

„Ze względu na trwającą pandemię musimy być niezwykle elastyczni w podejmowaniu decyzji. Nieustannie dostosowujemy się do decyzji rządów, zwłaszcza w sprawie ograniczeń dotyczących podróżowania między różnymi krajami” – powiedział Pierre Fillon, prezes Automobile Club de l'Ouest.

„Po rozmowach z zawodnikami WEC nie mamy innego wyjścia, jak tylko opóźnić rozpoczęcie sezonu. Udało nam się jednak zachować wszystkie rundy w kalendarzu, co jest naszym priorytetem.”

Frederic Lequien, dyrektor generalny FIA WEC dodał: Chciałbym podziękować naszym zespołom, dostawcom, partnerom, FIA, włodarzom torów Portimao i Spa-Francorchamps, zespołowi LMEM i wielu innym osobom za współpracę w tym nadal trudnym czasie dla każdego z nas.”

„Nowy termin zawodów w Portimao może być kluczowy w kwestii obecności kibiców na trybunach. Jesteśmy pewni, że zmiana harmonogramu będzie korzystna dla wszystkich zainteresowanych.”

Image: © Toyota Motorsport GmbH