Stefano Domenicali nowym szefem Formuły 1

Stefano Domenicali / © Scuderia Ferrari

Po ponad trzech latach zarządzania Formułą 1, Chase Carey postanowił zrzec się roli dyrektora generalnego. Oficjalnie jego miejsce zajmie Stefano Domenicali.

Carey objął stanowisko dyrektora generalnego w styczniu 2017 roku, po tym, jak Liberty Media przejęło działalność Formula One Group. Niedawno nadzorował on pomyślne zakończenie negocjacji w celu przedłużenia umowy Concorde ze wszystkimi zespołami uczestniczącymi w zmaganiach mistrzostw F1. Carey ma zachować powiązania ze sportem w roli zewnętrznej. Jego następcą został Stefano Domenicali, a rolę tę ma przejąć od stycznia 2021.

"Chase wykonał fenomenalną robotę prowadząc F1" - przyznał prezes i dyrektor generalny Liberty Media, Greg Maffei. "Stworzył pierwszorzędną organizację handlową i sportową, która ma długą listę osiągnięć, w tym zwiększenie atrakcyjności sportu, zwiększenie jego obecności cyfrowej, ustanowienie nowych przepisów technicznych, zabezpieczenie limitu kosztów i osiągnięcie nowego, bardziej sprawiedliwego Concorde Agreement."

"To był zaszczyt prowadzić Formułę 1, globalny sport z bogatą przeszłością ostatnich siedemdziesięciu lat" - powiedział Chase Carey. "Jestem dumny z zespołu, który nie tylko przeszedł przez niezwykle wymagający rok 2020, ale wrócił z dodatkowym celem i determinacją w obszarach zrównoważonego rozwoju, różnorodności i integracji. Jestem przekonany, że zbudowaliśmy solidne podstawy, aby firma mogła rozwijać się w dłuższej perspektywie. To była niesamowita przygoda i podobała mi się współpraca z zespołami, FIA i wszystkimi naszymi partnerami. Nie mogę się doczekać, aby pozostać zaangażowanym i wspierać Stefano, gdy przejmie ster."

Warto odnotować, że Domenicali jest dobrze powiązany zarówno z dyrektorem zarządzającym Formuły 1 Rossem Brawnem, jak i z prezesem FIA Jeanem Todtem.  55-letni Włoch dołączył do Scuderii Ferrari w 1991 roku. W 2007 roku przejął od Todta kierownictwo zespołu i ostatecznie ustąpił ze stanowiska w sezonie 2014. Niedługo potem Domenicali objął posadę szefa komisji FIA zajmującej się pojazdami jednoosobowymi, natomiast dwa lata później został dyrektorem generalnym firmy Lamborghini, która jest obecnie uważana za wystawioną na sprzedaż przez macierzystą firmę Audi.

"Jestem podekscytowany dołączeniem do organizacji Formuły 1, czyli sportu, który zawsze był częścią mojego życia. Urodziłem się w Imoli i mieszkam w Monzy. Pozostałem w kontakcie ze sportem dzięki mojej pracy dla Komisji Bolidów Jednomiejscowych FIA i nie mogę doczekać się nawiązania kontaktu z zespołami, promotorami, sponsorami i wieloma parterami w Formule 1, ponieważ nadal rozwijamy nasz biznes" - mówił Stefano Domenicali.

"Ostatnie sześć lat w Audi, a następnie prowadzenie Lamborghini dało mi szerszą perspektywę i doświadczenie, które wniosę do Formuły 1."

Image: © Scuderia Ferrari