Steiner: Myślę, że Haas pozostanie w F1

Steiner: Myślę, że Haas pozostanie w F1

Guenther Steiner, szef ekipy Haas wierzy, że zespół pozostanie w Formule 1 na następne lata, pomimo wątpliwości jego właściciela, Gene’a Haasa.

Zespół Haas F1 Team dołączył do stawki mistrzostw świata w 2016 roku, od razu stawiając na innowacyjny model biznesowy, oparty o maksymalną dozwoloną przepisami współpracę z Ferrari oraz Dallarą. Przez trzy pierwsze sezony, zespół niejednokrotnie zaskakiwał bardzo dobrymi wynikami, niestety sezon 2019 przyniósł na tyle poważny kryzys formy ekipy, że jej właściciel, Gene Haas coraz częściej zaczął wyrażać wątpliwości na temat kontynuacji udziału w cyklu Grand Prix.

Guenther Steiner uważa jednak, że pomimo trudności, przed zespołem rysuje się dobra przyszłość. W rozmowie z dziennikarzami Sky Sports F1 przyznał, że jego celem jest utrzymanie zespołu w stawce najważniejszej serii wyścigowej świata:

Jesteśmy tutaj, aby zostać w F1” – powiedział Włoch.

„Musimy teraz prześledzić nasz scenariusz. Jeżeli uda nam się wdrożyć w życie nasz plan, to wszystko w tym roku będzie dobrze. Kontaktuję się z Genem w tej sprawie codziennie.”

Jak przyznaje Steiner, Gene Haas nie tylko ogranicza się do roli właściciela i głównego sponsora ekipy, ale czynnie angażuje się w obecną sytuację zespołu:

Gene chciał być zaangażowany w to, co się dzieje. Teraz jest to łatwiejsze, ponieważ mamy pełny obraz wydarzeń.”

„Wydaje się, że jesteśmy w dobrym miejscu. Musimy działać sumiennie, a ograniczenie budżetu oraz współpraca zespołów nam pomogą. Musimy po prostu wykonać dobrą robotę. Wydaje mi się, że jesteśmy tu, aby pozostać w F1.”

Pozostanie zespołu w stawce wymaga oczywiście wdrożenia na chwilę obecną planu oszczędnościowego. Haas, podobnie jak wiele pozostałych ekip, skierował większość zawodników na przymusowe urlopy, a część wynagrodzeń zespół wypłaca dzięki wsparciu rządowemu.

Steiner przyznał, że aspekt finansowy całej sytuacji zmienia się codziennie. W ubiegłym tygodniu, podczas spotkania kryzysowego szefów ekip i władz Formuły 1, poczyniono pewne kroki, które jego zdaniem przybliżają wszystkich do osiągnięcia ostatecznego porozumienia.

Prezydent FIA chce porozumienia, więc nasza przyszłość jest bezpieczna i mamy nadzieję, że w najbliższych latach będziemy mieli w stawce wszystkie zespoły. Mamy dziesięć silnych ekip i musimy starać się je ocalić lub w dalszym ciągu je wspierać.”

„Jak zawsze gra się w politykę, gdzie ktoś chce więcej, a ktoś inny mniej. Gdzieś jednak musi być złoty środek i moim zdaniem jesteśmy bardzo blisko znalezienia tego punktu” – zakończył Steiner.

Image: © Motorsport Grand Prix