Steiner: Nie spieszymy się z poprawkami naszego bolidu

Kevin Magnussen - Haas F1 Team / © Haas F1 / LAT Images

Guenther Steiner, szef ekipy Haas, przyznał, że amerykański zespół nie spieszy się z wprowadzaniem poprawek do swojego bolidu na sezon 2022.

Haas nie może zaliczyć ostatnich lat do udanych – zespół był zmuszony do walki z tyłu stawki, bez realnych szans na zdobycie punktów, a w poprzedniej kampanii różnica osiągów w porównaniu z innymi ekipami spowodowała, że kierowcy reprezentujący amerykańską stajnię mogli zazwyczaj walczyć jedynie ze sobą.

Jednak skład z Kannapolis dobrze rozpoczął sezon 2022, zdobywając punkty w trzech z czterech ostatnich wyścigów. Głównym powodem lepszych wyników Haasa jest wprowadzony od obecnej kampanii nowy regulamin techniczny. Oznacza to, że kluczową rolę w ostatecznym rozrachunku osiągów wszystkich zespołów odgrywa rozwój bolidów na przestrzeni całego sezonu.

Steiner przyznał, że Haas nie spieszy się z montowaniem nowych części w każdym kolejnym Grand Prix, ponieważ zespół woli wprowadzić znaczące ulepszenia w kluczowych etapach sezonu, a nie regularne niewielkie korzyści.

„Musimy się zorientować co ulepszyć, a także, gdzie jesteśmy [pod względem osiągów w porównaniu z innymi zespołami]” – powiedział Steiner.

„Nie spieszy nam się, żeby pochylić się nad samochodem. Chcę mieć pewność, że gdy wprowadzimy nasze poprawki, to znacząco wpłyną na nasze tempo.”

„W przeciwnym razie można się oszukiwać i sobie wmawiać, że następnym razem będzie lepiej, bo poprawi się to, a później przywiezie się tamto.”

„Pracujemy, zbieramy dane i robimy symulacje. Gdy liczby wyglądają dobrze, wchodzimy do produkcji. To takie proste.”

Steiner został także zapytany o długość produkcji nowych części bolidu: „Wszystko zależy od tego, jaka to część” – odpowiedział dyrektor Haasa.

„Jeśli wymieniamy całe tylne skrzydło, to trwa to dłużej niż na przykład przewód hamulcowy.”

„Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć, ale zazwyczaj czas oczekiwania na poprawkę wynosi od czterech do sześciu tygodni.”

Na chwilę obecną Haas zajmuje ósme miejsce w klasyfikacji konstruktorów z dorobkiem piętnastu punktów na swoim koncie.

Image: © Haas F1 / LAT Images