Steiner: Odwołanie sezonu byłoby mniej kosztowne niż rozegranie tylko kilku rund

Guenther Steiner - Haas F1 Team / © Haas F1

Szef zespołu Haas przyznał, że z ekonomicznego punku widzenia bardziej opłacalnym byłoby całkowite odwołanie sezonu 2020 niż rozegranie tylko niektórych wyścigów.

Włodarze Formuły 1 są na finałowym etapie układania nowego kalendarza tegorocznych mistrzostw. Co prawda jego ostateczny kształt nie został jeszcze oficjalnie przedstawiony zespołom, aczkolwiek należy się spodziewać, że nie tylko ekipy, ale także i opinia publiczna w najbliższych tygodniach pozna harmonogram Grand Prix rozgrywanych w sezonie 2020.

Mówi się o tym, że zespoły Formuły 1 tracą dwa miliony dolarów za każdy odwołany wyścig. Niemniej jednak Gunther Steiner ma nieco inny pogląd na ten temat.

"Myślę, że przetrwamy, jeśli nie będziemy się ścigali. Najgorzej byłoby, gdybyśmy mieli tylko osiem wyścigów, ponieważ musielibyśmy w tym celu wydać mnóstwo pieniędzy, a w zamian otrzymalibyśmy niewielkie przychody. Nie ścigając się nie nadwyrężamy budżetu na podróże, części do bolidów" - przyznał szef zespołu Haas F1 w podcaście F1 Nation.

"Specyfikacja aut jest zamrożona na kolejny sezon, więc mam nadzieję, że plan zakładający piętnaście wyścigów wypali. Piętnaście wydaje się być tą magiczną liczbą, która sprawi, że to całe przedsięwzięcie będzie finansowo opłacalne.”

55-latek jednocześnie podkreślił, że w całej tej sytuacji to nie zespoły są tu najważniejsze tylko kibice. Formuła 1 musi wznowić ściganie, aby podtrzymać ich zainteresowanie tą dyscypliną sportu.

"Nie jest to dobra sytuacja, gdy niektórzy fani mogą odjeść i znaleźć sobie inne pasje. Jesteśmy im to winni, ponieważ nie chodzi o nas, zawsze mówimy o sobie, jak się frustrujemy, lecz przed nami stoją miliony ludzi, które nas śledzą i musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić im rozrywkę. Oczywiście oni lubią Formułę 1, bo w innym przypadku by jej nie oglądali! To niesie za sobą odpowiedzialność, więc miejmy nadzieję, że uda nam się spełnić ich oczekiwania” – dodał.

Sezon 2020 Formuły 1 najprawdopodobniej rozpocznie się w pierwszy tydzień lipca od podwójnej rundy rozegranej na austriackim torze Red Bull Ring.

Image: © Haas F1