Stoffel Vandoorne dołącza do zespołu Aston Martin w roli kierowcy rezerwowego

Stoffel Vandoorne / © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team

Tegoroczny mistrz Formuły E, Stoffel Vandoorne, dołączy do stajni Aston Martin od przyszłego sezonu, uzupełniając skład kierowców testowych i rezerwowych wraz z zakontraktowanym już wcześniej aktualnym mistrzem Formuły 2 Felpie Drugovichem.

Trzydziestoletni holenderski kierowca ma za sobą długą karierę w sportach motorowych. W 2015 roku zdominował sezon w GP2 – poprzednikiem Formuły 2, w której wygrał jedenaście wyścigów, sięgając tym samym po tytuł mistrzowski. Rok później rozpoczął swoją przygodę w królowej motorsportu. Zaliczył czterdzieści jeden startów w Grand Prix na przestrzeni sezonów 2016-2018. Następnie przeszedł do Formuły E, wygrywając tam trzy wyścigi i sięgając po mistrzowski tytuł w sezonie 2022 dla stajni Mercedesa.

„To niesamowicie ekscytujące wejść w rolę kierowcy rezerwowego w Formule 1 i cieszę się, że mogę to robić z zespołem Aston Martin Aramco Cognizant” – powiedział Stoffel Vandoorne.

„Z dużym zainteresowaniem obserwowałem, jak zespół rozwijał się i rozszerzał operacyjnie, i wiem, jak niesamowicie zdeterminowany jest, żeby poczynić postęp w każdej dziedzinie”

„Dołączenie do Fernando, którego znam już z mojej kariery wyścigowej w Formule 1 oraz do Lance'a, aby pomóc im rozwijać oraz ulepszać przyszłoroczny bolid, będzie świetną pracą i naprawdę nie mogę się doczekać wyzwania, a także nagrody, jaką jest współpraca z całą organizacją w Silverstone.”

Mike Krack, szef zespołu Aston Martin Aramco Cogniazant F1, dodał: „Stoffel ma wszystkie rzeczy, których potrzebujemy do tej roli: jest szybki, analityczny, pracowity oraz jest fantastycznym graczem zespołowym i będzie idealnie pasował do naszej rozwijającej się organizacji, współpracując z naszym drugim kierowcą testowym, Felipe Drugovichem.”

„Cały zespół jest bardzo zmotywowany na przyszły rok, a zakontraktowanie Stoffela, obok Fernando, Lance'a i Felipe, dodaje dodatkowej głębi naszemu fantastycznemu składowi kierowców.”

„Będzie to znacząca rola dla Stoffela i wierzymy, że będzie ciężko pracował zarówno z naszymi działami wyścigowymi, symulacyjnymi i inżynierskimi, aby poprawić nasze wyniki w 2023 i kolejnych latach” – podkreślił Krack.

Image: © Aston Martin Aramco Cognizant Formula One Team