Stoffel Vandoorne powraca do roli kierowcy rezerwowego zespołu McLaren

Stoffel Vandoorne - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes-Benz EQ FE Team

Stoffel Vandoorne będzie kontynuował rolę kierowcy rezerwowego zespołu McLaren przez pozostałą część tegorocznej kampanii Formuły 1, po zakończeniu rywalizacji w Formule E.

Ostatnie wydarzenia przed Grand Prix Wielkiej Brytanii, a więc wykrycie w organizmie Sergio Pereza koronawirusa, skłoniło zespół McLaren do podjęcia odpowiednich kroków, aby zabezpieczyć możliwość zmiany swoich kierowców w razie nagłego przypadku.

Przed sezonem 2020 zespół McLaren poinformował, że będzie dzielił kierowców rezerwowych wraz ze składem Mercedesa, jednak w tamtej chwili żaden z dwójki rezerwowych zawodników nie mógłby zastąpić etatowych kierowców.

Brytyjski skład zdecydował się wtem na zatrudnienie Paula di Resty, który podczas ostatniego Grand Prix na torze Silverstone pełnił taką rolę, jednak od Grand Prix Hiszpanii te obowiązki przejmie ponownie Stoffel Vandoorne, który w czwartek zakończy zmagania w Mistrzostwach Formuły E, a McLaren powróci do wcześniejszych ustaleń z przyszłorocznym dostawcą jednostek napędowych.

"W tej chwili uważamy, że mamy porozumienie z Mercedesem dotyczące wykorzystania ich rezerwowego kierowcy na wypadek, gdyby zaszła taka potrzeba z naszej strony" - wyjaśnił Andreas Seidl, szef zespołu McLaren F1, cytowany przez Autosport.

"W ostatni weekend faktem było, że Stoffel Vandoorne był po prostu niedostępny, ponieważ startował w Formule E, ale ponieważ będzie ponownie dostępny, to jest on naszym głównym kierunkiem."

Drugi z rezerwowych zawodników Mercedesa, Esteban Ocon, nie mógłby podjąć się rywalizacji w weekendzie wyścigowym, ponieważ nie kwalifikuje się z powodu braku superlicencji.

Image: © Mercedes-Benz EQ FE Team