Stroll i Raikkonen z karami po GP Emilii-Romanii

Lance Stroll i Kimi Raikkonen

Sędziowie czuwający nad przebiegiem rywalizacji na torze Imola postanowili ukarać Lance'a Strolla i Kimiego Raikkonena za przewinienia odnotowane w trakcie niedzielnego wyścigu.

Dokładna analiza materiału filmowego oraz telemetrii wykazała, że w początkowej fazie rywalizacji Kanadyjczyk wyprzedził Pierre'a Gasly'ego w nieprzepisowy sposób, naruszając limity toru.

„Po obejrzeniu nagrania i przesłuchaniu kierowców, zespół sędziów sportowych doszedł do wniosku, że bolid z numerem 18 nie mógł wyprzedzić samochodu 10. w sekwencji zakrętów 2-3, bez naruszenia granic toru."

Reprezentant ekipy Aston Martin został ostatecznie ukarany doliczeniem pięciu sekund do jego czasu, przez co 22-latek spadł z siódmej na ósmą pozycję w klasyfikacji końcowej. Na jego konto trafił również jeden punkt karny.

Kimi Raikkonen natomiast został wezwany przed skład sędziowski za złamanie przepisów dotyczących odzyskiwania utraconych pozycji podczas neutralizacji. Doświadczony Fin obrócił się podczas okrążenia poprzedzającego restart wyścigu, a ponieważ nie zdołał odrobić strat przed pierwszą linią samochodu bezpieczeństwa, to w myśl regulaminu powinien ruszać z alei serwisowej. Ponieważ kierowca zespołu Alfa Romeo nie dopełnił tego obowiązku, został on ukarany 30-sekundowym ekwiwalentem kary stop and go, wypadając tym samym z punktowanej dziesiątki.