Susie Wolff bierze w obronę Lewisa Hamiltona

Lewis Hamilton - Mercedes AMG Petronas Motorsport / © Mercedes AMG Petronas Motorsport / LAT Images

W ostatnim czasie na Lewisa Hamiltona spadło sporo słów krytyki w związku z silnym zaangażowaniem w akcję „Black Lives Matter”. W obronę wzięła go jednak Susie Wolff, która uważa działania aktualnego mistrza świata za odpowiednie.

Lewis Hamilton jest jedynym czarnoskórym kierowcą w padoku Formuły 1 i śmierć George’a Floyda bardzo go zasmuciła. W związku z tym Brytyjczyk mocno zaangażował się w aktywizację działań przeciwko rasizmowi i nakłania kierowców oraz przedstawicieli królowej sportów motorowych do pomocy. Przed każdym wyścigiem zawodnicy zakładają więc czarne koszulki i co niektórzy – w tym Lewis Hamilton – klęczą. Sześciokrotny mistrz świata zarzuca więc pewnym rywalom brak zaangażowania w akcję przeciwko rasizmowi.

Jego działania spotykają się ze słowami krytyki. Lewisa Hamiltona w obronę bierze jednak Susie Wolff, żona szefa zespołu Mercedes. Zna Brytyjczyka od wielu lat i doskonale rozumie jego motywy i przeżycia. Uważa więc, że jego działania są jak najbardziej słuszne, o czym też mówiła podczas instagramowego live’a z CNN.

„Jestem kimś, kto był w padoku z Lewisem od najmłodszych lat. Pamiętam go, kiedy miał 8 lat, a ja byłam nieco starsza i jeździłam w kartingu” – mówiła Susie Wolff. „Myślę, że jego komentarze są absolutnie ważne, on w końcu wie, jak to jest, ponieważ to przeżywa i musimy wziąć pod uwagę fakt, że jego doświadczenia są prawdziwymi doświadczeniami”.

„Dlatego też, jako że jest jednym z niewielu czarnoskórych kierowców odnoszących sukcesy, musimy wziąć pod uwagę jego doświadczenia, aby upewnić się, że możemy je poprawić dla następnego pokolenia”.

„O ile uważam, że ten sport nie jest rasistowski, o tyle Lewis mówi nam, że jest z jego własnego doświadczenia i to się tak bardzo liczy” – dodała Susie Wolff.

Susie Wolff doskonale wie, czym jest dyskryminacja. W 2014 roku została bowiem pierwszą od 22 lat kobietą, która wzięła udział w weekendzie wyścigowym (trening przed GP Wielkiej Brytanii – przyp. red.), a obecnie jest pierwszą i jedyną kobietą-szefem w zespole Formuły E. Sama więc walczy o równość i różnorodność w świecie sportów motorowych.

Image: © Mercedes AMG Petronas Motorsport / LAT Images