Światowa Rada zatwierdza nowe protokoły dotyczące COVID-19 oraz cięcia na sezon 2021

Pierre Gasly - Scuderia AlphaTauri / © Motorsport Grand Prix

Światowa Rada Sportów Motorowych FIA zatwierdziła zmiany w tegorocznych przepisach Formuły 1, które tyczą się nowych protokołów bezpieczeństwa COVID-19 i zaczną obowiązywać od Grand Prix Austrii na początku lipca. Ponadto wprowadzono dalsze udoskonalenia regulacji na kolejne sezony F1, wprowadzając kolejne cięcia.

Już od pierwszego wyścigu na torze Red Bull Ring obowiązywać będą dodatkowe przepisy, które zostały wymuszone przez panującą pandemię koronawirusa.

Nowością podczas rywalizacji będzie możliwość działania na odległość "stewardów" znajdujących się na torze, jeśli będzie taka możliwość, aby nie narażać żadnej osoby na utratę zdrowia.

Od startu sezonu będą obowiązywać także nowe zasady godzin policyjnych dla zespołów, zmiany odnośnie przydziału opon, aby zapewnić większą elastyczność operacyjną FIA i Pirelli. Wprowadzono limit personel zespołu na starcie, dostosowano niektóre procedury wyścigu (start, wznowienie wyścigu, itp.), a także zdefiniowano zasady ceremonii na podium podczas imprez otwartych i zamkniętych.

Światowa Rada Sportów Motorowych uwzględniła także zmiany w przepisach technicznych na lata 2020 i 2021, które zostały odpowiednio dostosowane i udoskonalone, a tyczy się to wykazu homologowanych komponentów, które zostały ogłoszone w zeszłym miesiącu i określają, które części samochodów są zamrożone i jak działa system żetonów.

Ponadto dodano także nową zasadę dotyczącą "masowego natężenia przepływu paliwa z częściowym obciążeniem", czego powodem jest dalsze ograniczenie zużywania paliwa przez zespoły.

W sezonie 2021 natomiast zespoły będą musiały poddać się nowym ograniczeniom pracy nad aerodynamiką, które zostały udoskonalone, a także będą ograniczone w liczbie wersji oprogramowania, z których zespół może korzystać w ciągu roku oraz liczbie receptur paliwa i specyfikacji oleju silnikowego, które będą dostępne podczas trwającego sezonu.

WMSC zatwierdza pierwszych osiem rund sezonu 2020 Formuły 1

Światowa Rada Sportów Motorowych zatwierdziła także pierwszych osiem rund tegorocznego sezonu wyścigowego Formuły 1, który rozpocznie się trzeciego lipca na torze Red Bull Ring w Austrii.

Image: © Motorsport Grand Prix