System DAS oficjalnie oprotestowany. Red Bull złożył wniosek

Lewis Hamilton - Mercedes AMG Petronas Motorsport / © Mercedes AMG Petronas Motorsport / LAT Images

Zespół Aston Martin Red Bull Racing złożył oficjalny wniosek o naruszenie regulaminu technicznego przez ekipę Mercedesa podczas drugiego treningu przed GP Austrii. Chodzi tu oczywiście o korzystanie z systemu DAS.

Podczas zimowych testów w Barcelonie Mercedes zaprezentował światu swoje nowe rozwiązanie mające zwiększyć jeszcze przewagę nad rywalami - system DAS (Dual Axis Steering). Dzięki odpychaniu bądź przyciągają kierownicy kierowca ma możliwość regulacji zbieżności kół. FIA postanowiła jednak zdelegalizować to rozwiązanie, ale dopiero od sezonu 2021. W związku z tym Lewis Hamilton i Valtteri Bottas postanowili z niego korzystać w trakcie piątkowych treningu na torze Red Bull Ring.

Mimo że system DAS jest w tym roku dozwolony, tak zespół Red Bull Racing postanowił zakwestionować to rozwiązanie i poprosił FIA o zbadanie, czy nie narusza on dwóch artykułów w regulaminie technicznym. 

Oświadczenie wydane przez Międzynarodową Federację Samochodową potwierdza, że chodzi o „naruszenie przepisów technicznych FIA Formuły 1, art. 3.8 i 10.2.3 podczas drugiej sesji treningowej” przez samochody Lewisa Hamiltona i Valtteriego Bottasa.

Do spotkania z przedstawicielami zespołów ma dojść dzisiaj o godzinie 19:10.

Więcej informacji wkrótce.

Image: © Mercedes AMG Petronas Motorsport / LAT Images