Szafnauer: Podium w klasyfikacji konstruktorów jest poza naszym zasięgiem

Otmar Szafnauer - Aston Martin F1 Team / © Aston Martin F1 Team

Szef stajni z Silverstone, Otmar Szafnauer, uważa, że walka o najniższe miejsce na podium w zestawieniu konstruktorów jest prawdopodobnie poza zasięgiem jego składu w bieżącej kampanii mistrzostw świata.

Po zeszłorocznej przegranej batalii z McLarenem ekipa Astona Martina postawiła sobie cel, aby w sezonie 2021 zdominować całkowicie rywalizację w środku stawki. Jednakże zmiany regulaminowe, które obejmowały obniżenie siły docisku, bardzo mocno odbiły się na jakości konstrukcji AMR21, w której Sebastian Vettel i Lance Stroll nie mogę znaleźć od początku zmagań odpowiedniego rytmu.

Zespół po czterech dotychczasowych rundach plasuje się na siódmej lokacie z dorobkiem zaledwie pięciu punktów, które do mety dowiózł Lance Stroll podczas dwóch pierwszych wyścigów sezonu.

Otmar Szafnafuer otwarcie przyznał, że sukcesem dla jego ekipy będzie przebicie się do pierwszej piątki w klasyfikacji konstruktorów.

„Niestety, ale uważam, że trzecia lokata jest prawdopodobnie poza naszym zasięgiem” - powiedział Amerykanin w rozmowie z serwisem Autosport.

„Będziemy mocno rywalizować w środku stawki, aby przekonać się, na co nas stać. Bardzo chcielibyśmy zakończyć ten rok, w pierwszej piątce.”

„Oczywiście nikt z nas nie jest zadowolony z sytuacji, w której się znaleźliśmy. Musimy realistycznie patrzeć na to, co możemy zrobić z zamrożonym samochodem i kątem nachylenia podłogi, a także przepisami, które znacząco zmienią się w sezonie 2022.”

„Musimy więc po prostu być realistami, aby dokładnie zrozumieć sytuację, w której się znajdujemy i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wyjść kryzysu, z samochodem i narzędziami, które posiadamy.”

„Zawsze, gdy nie osiągasz tego, co sobie zakładałeś, to automatycznie pojawia się element presji. Ale jak powiedziałem wcześniej, wszyscy musimy realnie patrzeć na obecną sytuację i robić, co waszej mocy, bez narażenia programu na sezon 2022.”

Szafnauer podkreślił również, że obecna forma jego zespołu nie zmieni ich programu przygotowawczego na 2022 rok.

„Cały czas trzymamy się naszego planu i nie zamierzamy od niego odstępować. Ale to był plan opracowany rok temu i dotyczył on tego, jak długo zamierzamy rozwijać nasz obecny samochód.”

Image: © Aston Martin F1 Team