Szafnauer: Porpoising nie będzie naszym problemem

Esteban Ocon - Alpine F1 Team / © Alpine F1 / XPB Images

Szef zespołu Alpine, Otmar Szafnauer, powiedział, że nie ma obaw o efekt porpoisingu w ich konstrukcji na sezon 2023, ponieważ bolid jest dość stabilny, jeżeli chodzi o aerodynamikę.

Alpine było jednym z zespołów najmniej dotkniętych przez efekt porpoisingu w 2022 roku, pokazując, że można mieć elastyczną i stabilną maszynę przez cały sezon i zdobyć czwarte miejsce w mistrzostwach konstruktorów.

Dyrektor techniczny Alpine, Pat Fry, ujawnił, że projekt auta od początku był mniej wrażliwy na ten negatywny efekt aerodynamiczny i spodziewają się tego samego w sezonie 2023.

Szef francuskiego zespołu podkreślił, że jego ekipa w minionym sezonie konsekwentnie podejmowała zmiany konstrukcyjne, aby zapewnić, że nie będą musieli zmagać się z problemem podbijania.

„Dokonaliśmy kilku znaczących zmian w bolidzie na przyszły rok” – powiedział Szafnauer w rozmowie z PlanetF1.com, zapytany o sposób projektowania samochodu na rok 2023.

„W 2022 kosztem poprawnej aerodynamiki straciliśmy trochę wydajności. Inni też mogli to zrobić, ale myślę, że po prostu nie chcieli stracić wydajności.”

Szafnauer ujawnił, że zespół użył skali do pomiaru efektu porpoisingu, przy czym decyzje dotyczące ustawień były podejmowane w oparciu o dotkliwość wykrytego efektu.

„Zawsze podejmowaliśmy te kompromisowe decyzje dotyczące ustawień samochodu, zwłaszcza na początku. Chcieliśmy doprowadzić samochód do miejsca, w którym porpoising praktycznie nie występował” – stwierdził Amerykanin.

„W naszej skali 10 to problem nie do zniesienia, a 1 to jego brak. My nie chcieliśmy być powyżej 3 i to nam się udało.”

„Manipulowaliśmy ustawieniami samochodu, aby upewnić się, że kierowcy dobrze się czują w naszej konstrukcji, ale niestety to zawsze odbywało się kosztem wydajności.”

„Jeżeli chodzi o przyszły rok, to myślę, że powinno być stabilnie. Bazujemy na tegorocznej konstrukcji i myślę, że propoising w ogóle nas nie dotknie” – zaznaczył Szafnauer.

Amerykanin dodał, że poza projektem samochodu, istnieją obszary, w których bolid Alpine ma problemy.

„Są elementy, które już musimy poprawiać” – powiedział mediom, zapytany o to, jak zespół poprawia swoje działania.

„Testujemy, eksperymentujemy i zmieniamy, ponieważ widzimy, że w niektórych obszarach nasza konstrukcja nie sprawuje się tak, jak byśmy chcieli, ale widzę, jak ciężko wszyscy pracują i z nadzieją patrzę na nadchodzący sezon” – zakończył szef ekipy Alpine.

Image: © Alpine F1 / XPB Images