Szef AlphaTauri: 70 procent naszego postępu zawdzięczamy Hondzie

Yuki Tsunoda - Scuderia AlphaTauri / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Franz Tost w dużych superlatywach wypowiedział się na temat nowego silnika Hondy, uwzględniając jednocześnie jego znaczenie w tegorocznych postępach zespołu AlphaTauri.

Pryncypał stajni z Faenzy ocenił, że aż 70 procent ich progresu to zasługa japońskiego producenta, który na sezon 2021 przygotował całkowicie odmienioną jednostkę napędową.

„W kwestii podwozia dokonaliśmy niewielkiego kroku naprzód, natomiast główna poprawa wynika z pracy Hondy, która przygotowała na ten rok mocniejszy silnik. Powiedziałbym, że 70 procent postępów zawdzięczamy Japończykom, a 30 procent bolidowi” – przyznał Franz Tost w rozmowie dla magazynu SpeedWeek.

Austriak podkreśla, że celem jego ekipy na ten rok jest zajęcie piątego miejsca w zestawieniu konstruktorów.

„Moim zdaniem naszymi głównymi rywalami są McLaren, Ferrari i Alpine. Zaliczyłbym do tej grupy również Alfę Romeo. Aston Martin nie jest obecnie naszym konkurentem, ale ten zespół wielokrotnie udowadniał, że potrafi szybko odrabiać straty.”

65-latek potwierdził także, że projekt trzech wyścigów kwalifikacyjnych w sezonie 2021 jest niemalże zatwierdzony.

„Wszystko powinno być już w porządku, jeżeli chodzi o tę kwestię. Zgoda ze strony ekip jest zagwarantowana, chociaż nie wiadomo jeszcze, czy najlepsza trójka kierowców będzie podlegała punktacji. Będziemy jednak świadkami czegoś nowego na Silverstone, Monzy i Interlagos, a po fakcie ocenimy, czy jest to odpowiednia koncepcja” – podsumował.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool