Szefowie zespołów F1: Ben Sulayem musi odejść

Mohammed Ben Sulayem / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Dyrektorzy zespołów Formuły 1, w związku z serią kontrowersji, wzywają do zastąpienia Mohammeda Ben Sulayema na stanowisku prezydenta FIA.

Informacja ta została podana przez BBC Sport, gdzie niektórzy szefowie zespołów wyrazili swoje niezadowolenie z powodu obecności Ben Sulayema.

„Wszyscy uważają, że musi odejść. To, czego się dopuszcza, jest nieakceptowalne” – powiedział dla BBC jeden z anonimowych rozmówców.

Anonimowy szef stwierdził, że możliwe wejście zespołu Andretti Global do F1 było jednym z wielu czynników drażniących i zaganiających konflikt między F1 i FIA.

Członkowie F1 są również niezadowoleni tym, co Ben Sulayem umieścił na jednym z portali społecznościowych. Prezydent FIA napisał, iż cena 20 miliardów dolarów za Formułę 1 jest zawyżona. Wpis ten spowodował, że prawnicy zespołów Formuły 1 sporządzili list oskarżający Ben Sulayema o przekroczenie swoich kompetencji.

Niedawno na osobistej stronie internetowej Ben Sulayema z roku 2001 pojawiły się komentarze, w których cytowane są słowa, dotyczące tego, iż nie lubi on kobiet, które myślą, że są mądrzejsze od mężczyzn.

„Tego rodzaju komentarze są obrzydliwe i nigdy nie powinny paść” – stwierdził anonimowy rozmówca stacji BBC.

„To, co naprawdę powinien zrobić, to cofnąć się i za to przeprosić.”

Motorsport UK, organ zarządzający brytyjskim sportem motorowym, wydał oświadczenie dla BBC, gdy zapytano go, czy uważa, że Ben Sulayem nadal powinien być prezydentem FIA.

„Motorsport powinien być środowiskiem, które każdy może oglądać, poświęcać się mu i w nim uczestniczyć. Do tego wszystkiego potrzebne jest w odpowiednie środowisko, które jest bezpieczne, sprawiedliwe i przyjazne” – ogłosił Motorsport UK.

„Jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie zmiany kultury wewnątrz sportu, aby zapewnić, że motorsport jest miejscem dla każdego. W przypadku jakichkolwiek pytań lub komentarzy dotyczących FIA proszę zwrócić się bezpośrednio do ich biura medialnego.”

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool