Sześć dni testowych i start sezonu 2022 Formuły 1 w Bahrajnie

Lewis Hamilton - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Sześć dni testowych będą miały zespoły Formuły 1, aby odpowiednio przygotować się do nowej ery rywalizacji, która rozpocznie się od sezonu 2022, a sama kampania wystartuje w Bahrajnie na torze Sakhir.

Według niemieckiego serwisu Auto Motor und Sport ekipy F1 przyszłoroczną kampanię wyścigową rozpoczną od dwóch sesji testowych, które zostaną podzielone na dwie trzydniowe jazdy, jednak tym razem sprawdzanie nowych konstrukcji odbędzie się w dwóch różnych miejscach.

W tym sezonie ekipy miały do dyspozycji zaledwie trzy dni, aby przetestować swoje auta, jednak tegoroczne bolidy były zeszłoroczną kontynuacją z drobnymi poprawkami. W kampanii 2022 składy zmierzą się jednak z zupełnie nowymi bolidami, a na odpowiednie przygotowanie potrzeba czasu.

Wszystko wskazuje na to, że przedsezonowe testy 2022 rozpoczną się w Hiszpanii na torze Barcelona-Catalunya i zostały zaplanowane na 23-25 lutego, natomiast po dwutygodniowej przerwie na poprawki ekipy pojadą do Bahrajnu, aby kontynuować jazdy na torze Sakhir w dniach 11-13 marca.

Dużym plusem takiego rozwiązania, czyli skorzystania z dwóch różnych obiektów w dwóch różnych częściach świata, będzie aura. Podczas jazd testowych w Montmelo kierowcy będą mogli zapoznać się ze swoimi maszynami w zimniejszych warunkach, natomiast w Bahrajnie wyjadą na tor przy wyższych temperaturach.

Z takiego rozwiązania zadowolona powinna być także firma Pirelli, która w 2022 roku zaopatrzy zespoły w nowe 18-calowe opony, które także zostaną sprawdzone w dwóch różnych wariantach pogodowych.

Druga tura testów w Bahrajnie nie jest jednak przypadkowa, ponieważ obiekt w Sakhir będzie również gospodarzem otwierającej sezon 2022 rundy, po tym, jak organizatorzy Grand Prix Australii przyznali, że kwietniowa data byłaby dla nich lepszych rozwiązaniem, po odwołaniu tegorocznego wyścigu z powodu panującej pandemii COVID-19.

Przyszła kampania wyścigowa wystartuje zatem 20 marca w Bahrajnie, choć będzie to oznaczać potrzebę zmian w regulacjach sportowych, które wymagają 10-dniowej przerwy pomiędzy ostatnią turą przedsezonowych testów i pierwszym Grand Prix.

Pierwsza runda na torze w Sakhir nie będzie jednak jedyną niespodzianką w kalendarzu na sezon 2022. Włodarze Formuły 1 na 27 marca planują rywalizację w Arabii Saudyjskiej na nowo budowanym obiekcie Jeddah.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images