Sześćdziesiąt dwie ekipy na starcie tegorocznego 24-godzinnego wyścigu Le Mans

89. edycja 24 Hours of Le Mans / © Toyota Motorsport GmbH

ACO zaprezentowało tegoroczną listę startową do 90. edycji 24-godzinnego wyścigu Le Mans, ujawniając aż sześćdziesiąt dwie ekipy, które będą rywalizować na torze Circuit de la Sarthe już w czerwcu.

Podobnie jak w zeszłym roku zestawienie zespołów, które będą mogły walczyć o zwycięstwo w legendarnym klasyku na ponad trzynastokilometrowej pętli w Le Mans, zostało otwarte klasą Le Mans Hypercar, w której wystartują trzy ekipy, wystawiając pięć aut.

O kolejne zwycięstwo powalczy Toyota Gazoo Racing, która będzie reprezentowana przez dwa składy #7 i #8, jeden prototyp ekipy Alpine Elf Matmut #36 oraz dwa Glickenhausy 007 LMH.

Na starcie nie pojawi się jednak Peugeot, który zdecydował się opóźnić debiut swojego prototypu 9X8, aby lepiej przygotować się do rywalizacji w kolejnych latach.

W klasie LMP2 wystartuje aż dwadzieścia sześć prototypów Oreca 07-Gibson i jeden Ligier JSP217-Gibson, w tym dziesięć w kategorii Pro/Am. Obok piętnastu składów rywalizujących w FIA WEC, swoje miejsca znalazły także ekipy startujące w Europejskiej oraz Azjatyckiej Serii Le Mans.

Podczas tegorocznej edycji francuskiego klasyka nie zabraknie również polskiego składu Inter Europol Competition, który zdecydował się na wystawienie aż dwóch aut LMP2. W pierwszym, który będzie walczył o zwycięstwa w pełnej kampanii Długodystansowych Mistrzostw Świata, wystartują Śmiechowski, Brundle i Gutierrez, natomiast w drugim prototypie, oznaczonym numerem #43, współpracować będą David Heinemeier-Hansson, Fabio Scherer oraz rezerwowy kierowca F1 - Pietro Fittipaldi.

Na starcie pojawi się również Robert Kubicy, który wraz z Louisem Deletrazem oraz Lorenzo Colombo będą bronić barw ekipy Prema Orlen Team #9.

W kategorii LMGTE Pro oprócz pięciu całosezonowych aut z FIA WEC – AF Corse, Corvette Racing oraz Porsche GT – na liście znalazły się dwie dodatkowe załogi. Jednym ze składów będzie druga Corvette'a C8.R oraz ekipa Riley Motorsports, która wystawi Ferrari 488 GTE EVO z numerem #74.

Aż dwadzieścia trzy składy postanowiły zmierzyć się w klasie LMGTE Am – trzynaście składów z WEC oraz dziesięć dodatkowych, które rywalizują w innych seriach.

„Co za skład!” – przyznał Pierre Fillon, prezydent Automobile Club de l’Ouest. „Po przedstawieniu bogatego programu dla fanów wyścigów, z przyjemnością ogłaszamy start sześćdziesięciu dwóch samochodów wysokiego kalibru, które zapowiadają ekscytujący wyścig w każdej klasie.”

„Nie możemy się doczekać wspaniałego świętowania rywalizacji długodystansowej i ekscytującej akcji na torze.”

„Ogłoszenie listy zgłoszeń do 24-godzinnego wyścigu Le Mans to zawsze wielki moment” – podkreślił Richard Mille, przewodniczący Komisji Długodystansowej FIA. „Poznajemy uczestników i to nadaje ton na kolejne miesiące, które prowadzą do samego wydarzenia.”

Image: © Toyota Motorsport GmbH