Todt: Ocenianie wydarzeń z Australii jest niesprawiedliwe

Jean Todt / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Zdaniem prezydenta FIA Jeana Todta, krytyka okoliczności, w jakich została podjęta decyzja o odwołaniu GP Australii, jest niesprawiedliwa ze względu na trudne położenie, w którym znaleźli się wówczas organizatorzy Grand Prix.

Chodzi o tło wydarzeń rozgrywających się wokół inaugurującego tegoroczny sezon F1 wyścigu u GP Australii, którego odwołanie zostało ogłoszone na niespełna dwie godziny przez rozpoczęciem pierwszego piątkowego treningu, w atmosferze niemal skandalicznej.

Jednym z powodów anulowania rundy był pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 u jednego z członków McLarena, przez co zespół zdecydował się wycofać z rywalizacji.

Po tym, wydarzenia w Melbourne z każdą kolejną godziną nabierały coraz większego tempa, wzrastał również chaos i dezinformacja. Krytykowano FIA oraz organizatorów za tak długie zwlekanie z decyzją o odwołaniu wyścigu, która powinna być podjęta zaraz po otrzymaniu wiadomości o zakażeniu u jednego z członków personelu zespołu, przebywającego w padoku.

Jean Todt, w wywiadzie dla Sky Sports F1, stwierdził, iż niemożliwe było tak szybkie podjęcie tej decyzji, a ocenianie i krytyka jest niesłuszna.

„Myślę, że obwinianie tego, co wydarzyło się w Australii, jest bardzo niesprawiedliwe” – powiedział.

„Wszystko potoczyło się bardzo szybko. Jeszcze 24 godziny przed rozpoczęciem pierwszego treningu, nie było powodów, aby odwołać to wydarzenie. Rząd był za organizacją imprezy, promotorzy, lokalna federacja sportów motorowych – wszyscy byli za.”

„Jednak powoli, wydarzenie za wydarzeniem, okazywało się, że opinia się podzieliła. Problemy stawały się coraz większe, bardziej narastały i rozpoczęcie treningu nie było już możliwe. Wszyscy, którzy jeszcze dobę wcześniej byli przychylni, całkowicie zmienili zdanie po tym, jak sprawy te nabrały takiego tempa.”

Opisał także jedną z rund Rajdowych Mistrzostw Świata WRC – Rajd Meksyku – jako przykład wydarzenia, które musiało zostać przerwane w trakcie jego trwania z powodu pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej (rajd skrócono o trzy niedzielne odcinki specjalne i zakończono rywalizację na 21-szym OS-sie).

Dodał również, że włożono mnóstwo pracy nad uniknięciem tego, co wydarzyło się w Melbourne i wyraził nadzieję, że nie powtórzy się to w trakcie planowanego na początek lipca weekendu wyścigowego w Austrii, mającego zainaugurować tegoroczny sezon.

„Zdarzyło się to [odwołanie wydarzenia – przyp.red.] także w innych częściach świata. W tym samym tygodniu odbywał się rajd WRC w Meksyku, który w sobotę, z powodu narastającej presji, musieliśmy skrócić o jeden dzień.”

„Dlatego powiedziałem, że niesprawiedliwe jest ocenianie tego, co wydarzyło się w Australii. To było po prostu nieprzewidywalne.”

„Chcemy mieć pewność, że przybywając na pierwsze wydarzenie nowego kalendarza 2020, nie będziemy mieć do czynienia z podobną sytuacją” – zakończył.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool