Todt: W sprawie porozumienia na linii FIA-Ferrari mam czyste sumienie

Jean Todt / FIA

Prezydent FIA Jean Todt przyznał, że jego sumienie jest w pełni czyste w odniesieniu do porozumienia silnikowego na linii FIA-Ferrari. Francuz dodał również, że cała sprawa odbyła się w bardzo przejrzysty i profesjonalny sposób, co umożliwiło jej szybkie zamknięcie.

Zeszłoroczna jednostka napędowa Ferrari i jej zbytnia wydajność była jednym z głównych wątków minionego sezonu. FIA w zeszłym roku stopniowo wprowadzała w tej sprawie kolejne dyrektywy techniczne, a cała kwestia została zakończona podpisaniem poufnego porozumienia między organem zarządzającym a włoskim zespołem. Taki rozwój wypadków wzbudził dużą podejrzliwość rywali, którzy domagają się ujawnienia warunków tego porozumienia. Niewykluczone, że wraz ze startem tegorocznego sezonu, konkurencyjne stajnie wystosują oficjalny protest przeciwko tej ugodzie, a cała sprawa kolejny raz będzie głównym tematem w środowisku F1. Dotychczas z grupy oskarżycieli, co ciekawe, wycofał się zespół Mercedesa, który dotychczas odgrywał pierwsze skrzypce w grupie pokrzywdzonych zespołów, oddając tym samym pałeczkę ekipie Red Bulla.

Wraz z podpisaniem tajnego porozumienia w ogniu krytyki stanął prezydent FIA Jean Todt, którego historyczne powiązania z ekipą z Maranello jeszcze bardziej podgrzewały falę spekulacji, według których Francuz mógł zatuszować całą sprawę. W rozmowie z włoską gazetą Corriere della, Sera Jean Todt jasno podkreślił, że jego sumienie jest całkowicie czyste, a przesłanki historyczne i rola jego syna nie odgrywały w tej sprawie żadnego znaczenia.

„Ostatnie doniesienia medialne na mój temat to plotki, których powstanie było tylko kwestią czasu. Tak działają media. Dziś zajmują się tą sprawą, a następnie przechodzą do kolejnego tematu. Gdy zaakceptowałem naszą ugodę z Ferrari, wiedziałem, że będzie to miało swoje pozytywne i negatywne strony. Moje sumienie w tej sprawie jest całkowicie czyste i nie mam sobie nic do zarzucenia. Priorytetem dla mnie jest zachowanie przejrzystości przepisów wobec reszty członków FIA z zachowaniem etyki. Cała otaczająca reszta jest częścią mojej roli, do której zaliczają się również nieprzychylne spekulacje” – powiedział Todt.

„Cała ta sprawa była prowadzona z pełnym profesjonalizmem, przejrzystością i zgodnie z zasadami. W wielu kwestiach muszę podejmować decyzję w oparciu o sugestie osób, które bliżej znają daną sprawę, co powoduje, że nie podejmuję decyzji samodzielnie.”

Image: FIA