Tor Algarve uzyskał możliwość organizacji wyścigów F1

Tor Algarve uzyskał możliwość organizacji wyścigów F1

Tor Algarve położony nieopodal miejscowości Portimao uzyskał licencję FIA klasy pierwszej, uprawniającą obiekt do organizacji wyścigów Formuły 1.

Obiekt został niedawno poddany modernizacji w celu uzyskania najwyższej licencji FIA. Wcześniej obiekt posiadał już licencję FIM klasy A która pozwalała na organizację wyścigów zaliczanych do serii mistrzostw świata Superbike.

Po zapoznaniu się z przeprowadzonymi zmianami na portugalskim torze, FIA zmieniła jego kategorię na tor klasy pierwszej, co oznacza, że oprócz najważniejszych serii wyścigów motocyklowych, mogą na nim rywalizować także kierowcy Formuły 1.

Obiekt ten gościł już u siebie samochody najważniejszej serii wyścigowej świata. W latach 2008-2009 był on obiektem testowym, bardzo cenionym ze względu na klimat a także infrastrukturę hotelową i bliskość lotniska.

Wcześniej na tym torze rozgrywano także wyścigi Grand Prix. Odbywały się one w latach 1984-1996 a ostatnim zwycięzcą wyścigu w Portugalii był startujący wówczas w barwach Williamsa Jacques Villeneuve.

Uzyskanie najwyższej licencji FIA stwarza przed obiektem w Portimao szanse na powrót do organizacji wyścigów, szybszy niż mogłoby się wydawać. Tor ten może bowiem służyć teraz jako alternatywna lokalizacja wyścigów w ciągle nieznanym awaryjnym kalendarzu na obecny sezon mistrzostw świata Formuły 1. Ta perspektywa jest jednak tylko teoretyczna, ponieważ pierwszeństwo organizacji mają tory zakontraktowane obecnie w kalendarzu mistrzostw świata.

Niemniej jednak, jeżeli władze Formuły 1 zdecydują się kontynuować politykę rozszerzania kalendarza, Portugalia wyrasta na bardzo atrakcyjne miejsce, szczególnie wobec niepewnej przyszłości Grand Prix Hiszpanii.

Image: © ELMS / www.jakobebrey.com