Tor Jeddah na 2023 rok wprowadza zmiany dotyczące bezpieczeństwa

Grand Prix Arabii Saudyjskiej - Jeddah Corniche Circuit / © Getty Images / Red Bull Content Pool

W celu zwiększenia bezpieczeństwa kierowców, organizatorzy Grand Prix Arabii Saudyjskiej zdecydowali się na wprowadzenie kilku zmian na przyszłorocznej nitce toru Jeddah.

Po debiucie obiektu w Dżuddzie w sezonie 2021, w następnym roku wprowadzono szereg zmian mających na celu zwiększenie widoczności oraz poszerzono ostatni zakręt toru. Organizatorzy zdecydowali się także na dalsze usprawnienia przed wyścigiem w sezonie 2023.

W zakrętach 3, 14, 19, 20 i 21 dodano tarki, natomiast w zakrętach 4, 8, 10, 11, 17 i 23 dodane zostały krawężniki. Ponadto, w 8, 10, 14 i 20 bariery zostały przesunięte do tyłu, co powinno skutkować zwiększeniem widoczności dla kierowcy.

Największa zmiana dotyczy jednak zakrętów 22 i 23, gdzie dzięki zmianie ułożenia ogrodzenia oraz dodaniu krawężnika prędkość powinna zostać zmniejszona o około 50 km/h.

„Poprzednie wyścigi w Dżuddzie potwierdziły, że Jeddah Corniche Circuit jest najszybszym i najbardziej ekscytującym torem ulicznym na świecie, a nowe rozwiązania tylko uatrakcyjnią widowisko, którego fani mogą spodziewać się w marcu przyszłego roku, kiedy F1 powróci do naszego miasta” – powiedział dyrektor generalny Saudi Motorsport, Martin Whitaker.

„Ważne jest, aby każdy tor słuchał i uczył się od tych, którzy się na nim ścigają oraz wykorzystywał ich opinie, aby stale się rozwijać.”

„Jesteśmy przekonani, że te zmiany doprowadzą do jeszcze szybszych, bardziej ekscytujących i co najważniejsze, bezpiecznych wyścigów. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak najlepsi kierowcy świata ponownie będą walczyć tutaj w 2023 roku.”

Rywalizacja o Grand Prix Arabii Saudyjskiej na torze Jeddah Corniche została zaplanowana na 19 marca 2023 roku.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool