Tor Losail coraz bliżej debiutu w tegorocznym sezonie wyścigowym Formuły 1

Losail International Circuit / Katar

Losail International Circuit w Katarze może zadebiutować w obecnej kampanii wyścigowej Formuły 1 i zastąpić odwołane Grand Prix Australii.

Trwająca pandemia Covid-19 spowodowała anulowanie rywalizacji na torach Albert Park w Melbourne oraz Suzuka w Japonii, co spowodowało pozostawienie dwóch wolnych terminów w kalendarzu.

Formuła 1, chcąc zachować harmonogram złożony z 23-wyścigów, rozważa zorganizowanie dwóch alternatywnych Grand Prix, które miałby odbyć się na torze Circuit of the Americas oraz na pętli w Bahrajnie, podobnie jak miało to miejsce w roku ubiegłym, gdzie kierowcy ścigali się na zewnętrznej pętli w Sakhir.

Jednak według wielu źródeł na czoło listy z potencjalnymi wyścigami, które mogą się znaleźć w obecnym sezonie, wysunęła się rywalizacja w Katarze, która mogłaby się odbyć w listopadzie.

Tor Losail International obecnie gości w kalendarzu Motocyklowych Mistrzostw Świata od 2004 roku i posiada licencję FIA Grade 1, która umożliwia organizację rundy królowej sportów motorowych bez żadnych obaw.

Rozegranie wyścigu w Katarze pozwoliłoby pozostać Formule 1 na Bliskim Wschodzie na dłużej, czego skutkiem byłby trzy rundy - rywalizacja na pętli Losail, a następnie debiut w Jeddah i zamknięcie kampanii w Abu Zabi na przebudowanym obiekcie Yas Marina.

F1 już w najbliższy weekend powraca po wakacyjnej przerwie i skoncentruje się na Europie, rozgrywając wyścigi tydzień po tygodniu w Belgii, Holandii i we Włoszech, aby następnie udać się do Rosji oraz Turcji, gdzie walka o punkty toczyła się także w 2020 roku.

Rywalizacja na obiekcie Istanbul Park stoi jednak pod dużym znakiem zapytania, czego powodem jest obecność kraju na półwyspie Azja Mniejsza na czerwonej liście Wielkiej Brytanii, skąd powrót skutkuje poddaniem się obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie.

Obecna sytuacja stawia także pytania przy organizacji wyścigów o Grand Prix Meksyku oraz Brazylii, jednak żadna ze stron nie poinformowała o jakichkolwiek problemach i na chwilę obecną obie rundy odbędą się w zatwierdzonych wcześniej terminach.