Tor w Ad Diriyah wyzwaniem dla kierowców Formuły E

Tor w Ad Diriyah wyzwaniem dla kierowców Formuły E

Ryzyko, presja, niepewność i strach - to tylko kilka słów kierowców przed pierwszą rundą sezonu 2018/19 w Mistrzostwach Formuły E w Arabii Saudyjskiej.

Usytuowany w starożytnej okolicy Ad Diriyah, tor o długości 2,495 km omija historyczne mury miejskie, przechodząc przez historyczne zabytki i zachwycającą scenerię. Dla Jerome'a d'Ambrosio z zespołu Mahindra Racing, choć może to być "najładniejszy" tor, może też być "najbardziej bezlitosny, jaki widzieliśmy do tej pory w Formule E."

"Teraz, mając tylko jeden samochód, możesz nie dostać się nawet do kwalifikacji lub wyścigu, więc zarządzanie ryzykiem będzie tu ważnym czynnikiem" - powiedział wieloletni kierowca Formuły E na dzień przed rozpoczynającym się piątym sezonem.

W ciągu pięciu miesięcy, odkąd Jean-Eric Vergne z DS Techeetah został koronowanym mistrzem w Nowym Jorku, padok przeszedł transformację. Z nowymi kierowcami, nowymi zespołami i co ważniejsze, dwudziestoma dwoma nowymi samochodami Gen2 ePrix Ad Diriyah oznacza początek nowej ery Formuły E.

Jednak z tym wiąże się większe ryzyko, większa konkurencja i dużo więcej niepewności. Ogółem dwadzieścia jeden skrętów, znacząca zmiana nachylenia i nowa strefa ataku po siedemnastym zakręcie, tor Ad Diriyah jest niczym innym, jak wielkim wyzwaniem dla dwudziestu dwóch kierowców Formuły E.

"Tor wygląda niesamowicie" - dodaje z entuzjazmem panujący mistrz Jean-Eric Vergne. "To góra i dół, wokół szybkich i ślepych zakrętów - wygląda świetnie, zwłaszcza otoczenie - mam na myśli, że jesteśmy na pustyni!"

Wraz z nowym, trudnym torem, kierowcy mają nową opcję w samochodzie - ATTACK MODE - dodatkowe 25 kW mocy. Zawodnicy, którzy zapewnią sobie dodatkową prędkość, mogą jej używać przez kilka okrążeń, kiedy będą chcieli ścigać się agresywniej, co da im przewagę, by móc wyprzedzić konkurencję. Czas użycia nowej opcji i czas trwania trybu będą ustalane na godzinę przed wyścigiem.