Tost: Russell już jest silniejszy od Hamiltona

George Russell - Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images

Szef zespołu AlphaTauri, Franz Tost, uważa, że George Russell już jest silniejszy od Lewisa Hamiltona i podkreśla, że młody Brytyjczyk, obok Charlesa Leclerca, będzie w przyszłym sezonie największym przeciwnikiem Maxa Verstappena.

Russell zakończył swój pierwszy sezon w zespole z Brackley na czwartym miejscu w klasyfikacji kierowców, czyli dwa miejsca przed Lewisem Hamiltonem. 24-latek zdobył również jedyne zwycięstwo dla Mercedesa (w Brazylii), co było również jego pierwszym zwycięstwem w karierze.

„W 2023 roku spodziewam się walki pomiędzy Maxem, Charlesem Leclerkiem i Georgem Russellem, który już teraz jest silniejszy od Lewisa Hamiltona” – stwierdził Franz Tost.

Tost spodziewa się, że zespół z Milton Keynes ucierpi nieco z powodu skrócenia czasu spędzonego w tunelu aerodynamicznym, narzuconego mu przez czołową pozycję w klasyfikacji konstruktorów F1, ale także przez FIA, za złamanie ustalonego limitu budżetowego.

„Kara FIA będzie miała negatywny wpływ na Red Bull Racing, mimo że zespół ma fenomenalnych techników” – powiedział szef AlphaTauri.

„Niemniej jednak wierzę, że Red Bull będzie w stanie ponownie walczyć o tytuł mistrza świata.”

W przyszłym roku Tost będzie zarządzał nowym składem AlphaTauri, w którym zastępujący Pierre’a Gasly’ego debiutant Nyck de Vries, będzie jeździł u boku Yukiego Tsunody.

Młody japoński zawodnik rozpocznie swój trzeci sezon w F1, a szef ekipy z Faenzy spodziewa się po 22-latku solidnych wyników.

„Yuki dość dobrze się rozwija. Był w stanie znacząco się poprawić i w ostatnich sesjach kwalifikacyjnych, był szybszy niż Pierre.”

„To, co zrobi w przyszłym sezonie, będzie już zależało tylko od niego.”

Austriak zapytany o to, jak Pierre Gasly poradzi sobie u boku Estebana Ocona w ekipie Alpine, powiedział: „Jest teraz bardzo doświadczony, ale Esteban Ocon jest naprawdę mocnym zawodnikiem, który dobrze zna zespół Alpine i ich konstrukcję.”

„Zobaczymy, jak szybko Pierre poradzi sobie z adaptacją w nowej ekipie. Ja życzę mu wszystkiego co najlepsze” – zakończył.

Image: © Mercedes-AMG Petronas Formula One Team / LAT Images