Tost: Tsunoda może jeszcze pokazać potencjał

Yuki Tsunoda - Scuderia AlphaTauri / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Szef zespołu AlphaTauri, Franz Tost, uważa, że Yuki Tsunoda może jeszcze pokazać swój potencjał w Formule 1. Japończyk został potwierdzony jako kierowca wyścigowy włoskiego składu w sezonie 2023.

Tsunoda zaczął swoją przygodę w królowej motorsportu w 2021 roku, spędzając zaledwie po jednym sezonie w F2 i F3. Debiutancki rok w Formule 1 był dla niego pełen kontrastów. Siedem razy zajmował punktowane pozycje, między innymi zajął czwarte miejsce w kończącym sezon Grand Prix Abu Zabi, jednak dał się również poznać jako kierowca chaotyczny i agresywny w komunikacji radiowej.

Japończyk został we włoskiej stajni na sezon 2022, jednak do tej pory tylko trzykrotnie znalazł się w punktowanej dziesiątce.

W czwartek AlphaTauri potwierdziło, że Tsunoda pozostanie w zespole w 2023 roku. Franz Tost uważa, że trzy lata to wystarczający okres, aby każdy młody zawodnik wykazał się swoimi umiejętnościami w Formule 1.

„Odkąd dołączył do nas na początku zeszłego roku, możemy zobaczyć, że Yuki jest bardzo utalentowanym kierowcą i bardzo się poprawił w bieżącym sezonie” – powiedział szef zespołu AlphaTauri.

„Tempo, które ostatnio pokazuje, jest wyraźnym dowodem na to, że ciągle się uczy, przez co zasługuje na fotel w F1, a ja nadal oczekuję od niego dobrych wyników w sześciu ostatnich wyścigach 2022 roku.”

„Jak zawsze powtarzam, kierowca potrzebuje przynajmniej trzech lat, aby w pełni wykazać się w Formule 1, więc cieszę się, że otrzymał czas na pokazanie swojego potencjału.”

„W dodatku, jest to świetne świadectwo dla Helmuta Marko i jego programu kierowców, dlatego, że jesteśmy w stanie przenieść ich z kategorii juniorskich i dalej ich rozwijać” – dodał Tost.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool