Tost: Yuki Tsunoda prędzej czy później dołączy do AlphaTauri

Yuki Tsunoda - Carlin Buzz Racing / © Dutch Photo Agency / Red Bull Content Pool

Szef zespołu AlphaTauri, Franz Tost jest pod wrażeniem utalentowanego Yukiego Tsunody i spodziewa się, że „prędzej czy później” dołączy on do jego ekipy.

Yuki Tsunoda jest protegowanym Hondy i w ubiegłym roku zajął dziewiąte miejsce w sezonie Formuły 3. Mimo to Japończyk awansował do Formuły 2, w której udało mu się odnieść już jedno zwycięstwo – triumfował w sprinterskim wyścigu na torze Silverstone. Poza tym dwukrotnie stał jeszcze na podium.

Wspierany przez Hondę i Red Bulla Tsunoda, co zrozumiałe, marzy o dołączeniu do Formuły 1. Jak się okazuje, może nastąpić to bardzo szybko, ponieważ szef zespołu AlphaTauri, Franz Tost jest bardzo zadowolony z wyników i postępów 20-letniego Japończyka.

„Przede wszystkim Red Bull i Honda wspierają Tsunodę, ponieważ jest fantastycznym zawodnikiem” – powiedział Franz Tost. „Jest bardzo utalentowanym kierowcą. Ma tak wiele zalet, które pokazał w Formule 3 w ubiegłym roku i w tym roku znów je pokazuje”.

„Pamiętam wyścig w Austrii, kiedy ścigał się na mokrym torze. Był liderem, prowadził w wyścigu, ale z powodu awarii radia został zbyt późno wezwany na pit-stop, ale mimo to zajął drugie miejsce. Następnie wygrał wyścig na Silverstone”.

„Wciąż poprawia swoje wyniki, jest coraz bardziej doświadczony i spodziewam się, że prędzej czy później będziemy go mieć w AlphaTauri, oczywiście” – dodał Tost.

Yuki Tsunoda również wierzy, że szybko awansuje do Formuły 1. W wywiadzie udzielonym po zwycięstwie w sprinterskim wyścigu na torze Silverstone przyznał, że chciałby dokonać tego już w przyszłym sezonie. By jednak to zrobić, potrzebuje kolejnych sukcesów. Musi też popełniać mniej błędów i nie jeździć w stylu „wszystko albo nic".

„Na pewno potrzebuję  zwycięstw. Straciłem już sporo punktów na początku sezonu” – mówił Yuki Tsunoda. „Myślę że najważniejsze jest to, że potrzebuję konsekwencji”.

„Spodziewam się wielu zwycięstw w przyszłości, by mieć dobre punkty do klasyfikacji kierowców i mam nadzieję, że uda mi się zdobyć miejsce w AlphaTauri na sezon 2021” – dodał obecnie czwarty zawodnik klasyfikacji Formuły 2.

Wydaje się, że jeśli Tsunoda miałby awansować w przyszłym roku do Formuły 1, to raczej na miejsce Daniiła Kwiata, który na razie zalicza gorszy sezon od swojego zespołowego partnera, Pierre’a Gasly’ego. Obecnie jednak Helmut Marko o tym nie myśli.

„Tak, Daniił nie osiąga takich wyników, jakich się spodziewaliśmy. Nadal jednak jesteśmy tylko w połowie drogi” – mówił Helmut Marko.

„Tsunoda w Formule 2 i Lawson w Formule 3 są obecnie na pozycji, która umożliwiałaby ich do uzyskania superlicencji. Na razie jednak nie myślimy o zastąpieniu Kwiata” – dodał Austriak.

Image: © Dutch Photo Agency / Red Bull Content Pool