Toto Wolff zawiedziony założeniami umowy Concorde w kwestii finansów

Toto Wolff - Mercedes AMG Petronas F1 Team / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Mercedes był jednym z ostatnich zespołów, które podpisały nową umowę Concorde regulującą najważniejsze zagadnienia dotyczące przyszłości Formuły 1. Pomimo że szczegóły nowego porozumienia pozostają niejawne, jego główne założenia odnoszą się do zapewnienia bardziej wyrównanej walki pomiędzy zespołami w latach 2021-2025.

Szef ekipy Mercedes Toto Wolff uważa jednak, że jego zespół nie został potraktowany sprawiedliwie. Jego zdaniem rola, jaką odegrali, zdobywając tytuł zarówno Mistrza Świata Kierowców, jak i Konstruktorów przez ostatnie sześć sezonów nie znalazła odzwierciedlenia w zapisach nowego porozumienia.

"Mam wielki szacunek dla Chase’a Careya i wiem jak wiele komplikacji miał na swojej drodze w sporządzaniu tej umowy. Każdy ma inny program i cele. Z drugiej strony jestem szczery i uważam, że rola Mercedesa w ciągu ostatnich kilku lat nie została uznana w sposób, jaki bym sobie życzył, szczególnie w kontekście finansów" – powiedział Wolff.

"Jestem jednak świadomy, że robił wszystko co w jego mocy, aby stworzyć jak najbardziej zrównoważony program i myślę, że to mu się udało. W końcowej fazie negocjacji zgodziliśmy się na kilka kompromisów, które znalazły się w umowie. Oczywiście życzyłbym Mercedesowi lepszej sytuacji, ale musimy się dostosować" – tłumaczył.

Na początku sierpnia Wolff skrytykował konkurencyjne zespoły za publiczne wypowiadanie się na temat porozumienia Concorde na najbliższe lata. Austriak dał wtedy do zrozumienia, że Mercedes nie uważa umowy za sfinalizowaną i chce dalszych rozmów w celu jej dopracowania.

Kilka tygodni później zmienił jednak zdanie. Na torze w Barcelonie ujawnił, że jego zespół jest gotowy do podpisania dokumentu. Przyznał także, że zjednoczenie wszystkich ekip nie będzie możliwe.

"Nie sądzę, że zespoły kiedykolwiek będą zjednoczone. Wszyscy próbowali wywalczyć dla siebie jakieś małe korzyści. Dlatego zdecydowaliśmy się porozumieć z Liberty Media. Przeprowadziłem bardzo konstruktywne rozmowy z Chasem, podczas których omówiliśmy większość interesujących nas tematów. Dlatego czuję, że jesteśmy w dobrym momencie, aby podpisać porozumienie Concorde i ruszyć dalej" – wyjaśnił Toto Wolff.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images