Toyota #7 pozostaje na czele przygotowań do 24-godzinnego wyścigu Le Mans

Toyota Gazoo Racing #7 / © Toyota Motorsport GmbH

Jose Maria Lopez pozostał na czele niedzielnych przygotowań do 24-godzinnego wyścigu Le Mans, utrzymując wysokie tempo w popołudniowej sesji na Circuit de la Sarthe.

Reprezentant zespołu Toyota Gazoo Racing oznaczonego numerem siedem, po raz kolejny stanął na wysokości zadania i podczas niedzielnej sesji testowej pokonał najszybsze okrążenie z czasem 3:29.986, ustanawiając przy tym najlepszy rezultat dnia.

Argentyńczyka w ostatnich minutach sesji dopadły jednak problemy, a wszystko za sprawą incydentu w zakręcie Mulsanne, co wywołało wywieszenie czerwonej flagi i przedwcześnie zakończyło jazdy.

Poprawą tempa po południu popisał się także Romain Dumas z zespołu Glickenhaus Racing #708, który pokonał swoje najszybsze okrążenie w 3:30.104, co dało stratę 0.208 sekundy do najszybszej Toyoty #7, jednak umożliwiło utrzymanie za sobą drugiego składu japońskiego producenta.

W siostrzanym prototypie z numerem #8 najlepsze tempo wyznaczył tym razem Ryo Hirakawa, który dołączył do ekipy w obecnym sezonie wyścigowym. Japończyk pokonał okrążenie w czasie 3:30.490, utrzymując za sobą drugi prototyp Glickenhausa #709 oraz Alpine Elf Team #36, które zakończyło testy dopiero na siódmej pozycji w ogólnym zestawieniu.

Najszybszym zawodnikiem w klasie LMP2 był natomiast Filipe Albuquerque z zespołu United Autosports #22. Portugalczyk osiągnął czas na poziomie 3:32.099, poprawiając wynik ekipy Jota #38, w której na czele znalazł się Antonio Felix da Costa (3:32.382).

Na trzeciej pozycji uplasował się drugi skład United Autosports #23, w którym brylował Alex Lynn, po przejechaniu okrążenia w czasie 3:32.879, natomiast czołową piątkę zestawienia zamknęli Realteam by WRT #41 (3:32.958) oraz Idec Sport #48 (3:33.088).

Polski zespół Inter Europol Competition, który w tegorocznej edycji wyścigu Le Mans wystawi dwa prototypy Oreca 07-Gibson, uplasował się na dwudziestej pierwszej oraz dwudziestej ósmej lokacie. Najszybszymi okazali się kierowcy z auta z numerem #43, którzy wyznaczyli tempo na poziomie 3:34.281, natomiast drugi skład pokonał najlepsze kółko w czasie 3:35.373.

Robert Kubica wraz z ekipą Prema Orlen Team #9 ponownie znaleźli się w pierwszej dziesiątce kategorii LMP2, osiągając rezultat w postaci 3:33.526, co dało prawie półtorej sekundy straty do lidera.

W LMGTE Pro ponownie przodował skład Corvette Racing #64, jednak tym razem najszybszym okazał się Alexander Sims, który ustanowił wynik na poziomie 3:54.001.

Druga lokata należała od ekipy AF Corse, która zdecydowanie poprawiła swoje tempo, co pozwoliło Davidowi Rigonowi osiągnąć czas 3:54.037 i stracić zaledwie 0.036 sekundy do Corvette'y.

Pierwszą trójkę zestawienia zamknęło tymczasem Porsche i Fred Makowiecki, który utrzymał za sobą drugi skład AF Corse #51, Riley Motorsports #74, Porsche #92 oraz zamykających stawkę Corvettę z numerem #63.

Mikkel Jenesen poprowadził tymczasem Ferrari zespołu Kessel Racing #57 i osiągnął wynik w postaci 3:54.827, co pozwoliło znaleźć się na pierwszej lokacie klasy LMGTE Am i utrzymać się przed Rengerem van der Zande z JMW Motorsport z przewagą 0.414 sekundy.

Czołową trójkę uzupełnił finalnie zespół Spirit of Race #71 (3:55.349), który do ekipy Kessel Racing #57 stracił ponad pół sekundy.

Kierowcy oraz zespoły, startujące w tegorocznym 24-godzinnym wyścigu Le Mans, powrócą na tor Circuit de la Sarthe w środę, aby wziąć udział w dwóch treningach oraz w walce o pozycje startowe do 90. edycji rywalizacji.

Wyniki popołudniowej sesji testowej:

Poz Nr Kierowcy Zespół Klasa Czas Okr Strata
1. 7 M. CONWAY / K. KOBAYASHI / J. LOPEZ / R. HIRAKAWA / B. HARTLEY Toyota Gazoo Racing LMH - H 3:29.896 54
2. 708 O. PLA / R. DUMAS / L. DERANI Glickenhaus Racing LMH 3:30.104 51 0.208
3. 8 S. BUEMI / B. HARTLEY / R. HIRAKAWA / M. CONWAY / K. KOBAYASHI Toyota Gazoo Racing LMH - H 3:30.490 53 0.594
4. 709 . BRISCOE / R. WESTBROOK / F. MAILLEUX Glickenhaus Racing LMH 3:30.822 40 0.926
5. 22 P. HANSON / F. ALBUQUERQUE / W. OWEN United Autosports USA LMP2 3:32.099 48 2.203
6. 38 R. GONZALEZ / A. FELIX DA COSTA / W. STEVENS Jota LMP2 3:32.382 45 2.486
7. 36 A. NEGRÃO / N. LAPIERRE / M. VAXIVIERE Alpine Elf Team LMH 3:32.420 43 2.524
8. 23 A. LYNN / O. JARVIS / J. PIERSON / P. DI RESTA United Autosports USA LMP2 3:32.879 43 2.983
9. 41 R. ANDRADE / F. HABSBURG / N. NATO / R. RAST / M. BORTOLOTTI Realteam by WRT LMP2 3:32.958 51 3.062
10. 48 P. LAFARGUE / P. CHATIN / P. PILET IDEC Sport LMP2 3:33.088 42 3.192
11. 31 S. GELAEL / R. FRIJNS / R. RAST / M. BORTOLOTTI Team WRT LMP2 3:33.154 50 3.258
12. 37 Y. YE / R. TAYLOR / N. KRUETTEN COOL Racing LMP2 3:33.368 33 3.472
13. 13 P. CIMADOMO / M. BECHE / T. VAN DER HELM TDS Racing x Vaillante LMP2 P/A 3:33.371 46 3.475
14. 9 R. KUBICA / L. DELETRAZ / L. COLOMBO Prema Orlen Team LMP2 3:33.526 34 3.630
15. 1 L. WADOUX / S. OGIER / C. MILESI Richard Mille Racing Team LMP2 3:33.642 38 3.746
16. 65 J. CANAL / N. JAMIN / J. VAN UITERT Panis Racing LMP2 3:33.850 49 3.954
17. 28 O. RASMUSSEN / E. JONES / J. ABERDEIN Jota LMP2 3:34.118 38 4.222
18. 5 D. CAMERON / E. COLLARD / F. NASR / M. JAMINET / H. NEWEY Team Penske LMP2 3:34.200 30 4.304
19. 3 L. HORR / J. GLORIEUX / A. COUGNAUD DKR Engineering LMP2 P/A 3:34.219 35 4.323
20. 32 R. INEICHEN / M. BORTOLOTTI / D. VANTHOOR / R. RAST Team WRT LMP2 3:34.253 37 4.357
21. 43 D. HEINEMEIER-HANSSON / F. SCHERER / P. FITTIPALDI Inter Europol Competition LMP2 3:34.281 35 4.385
22. 83 F. PERRODO / N. NIELSEN / A. ROVERA AF Corse LMP2 P/A 3:34.326 46 4.430
23. 47 S. FLOERSCH / J. FALB / J. AITKEN / A. PERONI Algarve Pro Racing LMP2 P/A 3:34.440 46 4.544
24. 30 R. BRADLEY / G. ROJAS / R. DE GERUS Duqueine Team LMP2 3:34.596 47 4.700
25. 24 R. SALES / M. BELL / B. HANLEY CD Sport LMP2 P/A 3:34.861 38 4.965
26. 35 J. LAHAYE / M. LAHAYE / F. HERIAU Ultimate LMP2 P/A 3:34.958 51 5.062
27. 45 S. THOMAS / J. ALLEN / R. BINDER Algarve Pro Racing LMP2 3:35.237 32 5.341
28. 34 J. SMIECHOWSKI / A. BRUNDLE / E. GUTIERREZ Inter Europol Competition LMP2 3:35.373 44 5.477
29. 39 E. TROUILLET / S. PAGE / D. DROUX Graff Racing LMP2 P/A 3:36.810 48 6.914
30. 10 N. MÜLLER / R. CULLEN / S. BOURDAIS Vector Sport LMP2 3:37.034 23 7.138
31. 44 M. KONOPKA / B. VISCAAL / T. VAUTIER / M. KONOPKA ARC Bratislava LMP2 P/A 3:37.170 46 7.274
32. 27 C. CRESP / M. JENSEN / S. PALETTE Nielsen Racing LMP2 P/A 3:42.738 34 12.842
33. 64 T. MILNER / N. TANDY / A. SIMS Corvette Racing LMGTE Pro 3:54.001 37 24.105
34. 52 M. MOLINA / A. FUOCO / D. RIGON AF Corse LMGTE Pro 3:54.037 27 24.141
35. 91 G. BRUNI / R. LIETZ / F. MAKOWIECKI Porsche GT Team LMGTE Pro 3:54.263 52 24.367
36. 51 A. PIER GUIDI / J. CALADO / D. SERRA AF Corse LMGTE Pro 3:54.395 22 24.499
37. 74 F. FRAGA / S. BIRD / S. VAN GISBERGEN Riley Motorsports LMGTE Pro 3:54.437 25 24.541
38. 92 M. CHRISTENSEN / K. ESTRE / L. VANTHOOR Porsche GT Team LMGTE Pro 3:54.444 50 24.548
39. 63 A. GARCIA / J. TAYLOR / N. CATSBURG Corvette Racing LMGTE Pro 3:54.504 50 24.608
40. 57 T. KIMURA / F. SCHANDORFF / M. JENSEN Kessel Racing LMGTE Am 3:54.827 46 24.931
41. 66 R. VAN DER ZANDE / M. KVAMME / J. HART / J. FANNIN JMW Motorsport LMGTE Am 3:55.241 44 25.345
42. 71 F. DEZOTEUX / P. RAGUES / G. AUBRY Spirit of Race LMGTE Am 3:55.349 48 25.453
43. 98 P. DALLA LANA / D. PITTARD / N. THIIM Northwest AMR LMGTE Am 3:55.591 40 25.695
44. 80 M. CRESSONI / G. FISICHELLA / R. HEISTAND Iron Lynx LMGTE Am 3:55.603 44 25.707
45. 93 M. FASSBENDER / M. CAMPBELL / Z. ROBICHON Proton Competition LMGTE Am 3:55.747 41 25.851
46. 54 T. FLOHR / F. CASTELLACCI / N. CASSIDY AF Corse LMGTE Am 3:55.749 41 25.853
47. 75 P. EHRET / C. HOOK / N. VARRONE Iron Lynx LMGTE Am 3:55.772 39 25.876
48. 77 C. RIED / S. PRIAULX / H. TINCKNELL Dempsey - Proton Racing LMGTE Am 3:55.850 42 25.954
49. 55 D. CAMERON / M. GRIFFIN / D. PEREL Spirit of Race LMGTE Am 3:55.913 35 26.017
50. 777 S. HOSHINO / T. FUJII / C. FAGG D'Station Racing LMGTE Am 3:56.098 30 26.202
51. 33 B. KEATING / H. CHAVES / M. SØRENSEN TF Sport LMGTE Am 3:56.149 46 26.253
52. 61 L. PRETTE / C. GRUNEWALD / V. ABRIL AF Corse LMGTE Am 3:56.240 40 26.344
53. 99 A. HARYANTO / A. PICARIELLO / M. RUMP Hardpoint Motorsport LMGTE Am 3:56.313 28 26.417
54. 86 M. WAINWRIGHT / R. PERA / B. BARKER GR Racing LMGTE Am 3:56.376 25 26.480
55. 79 C. MACNEIL / J. ANDLAUER / T. MERRILL WeatherTech Racing LMGTE Am 3:56.489 31 26.593
56. 85 R. FREY / M. GATTING / S. BOVY Iron Lynx LMGTE Am 3:56.579 47 26.683
57. 60 C. SCHIAVONI / A. BALZAN / R. GIANMARIA Iron Lynx LMGTE Am 3:56.643 42 26.747
58. 56 B. IRIBE / O. MILLROY / B. BARNICOAT Team Project 1 LMGTE Am 3:56.670 19 26.774
59. 59 A. WEST / C. LEDOGAR / M. KLEIN Inception Racing LMGTE Am 3:56.714 37 26.818
60. 46 M. CAIROLI / M. PEDERSEN / N. LEUTWILER Team Project 1 LMGTE Am 3:57.049 38 27.153
61. 88 F. POORDAD / M. ROOT / J. HEYLEN Dempsey-Proton Racing LMGTE Am 3:58.353 36 28.457
62. 21 S. MANN / C. ULRICH / T. VILANDER AF Corse LMGTE Am 3:59.414 23 29.518
Image: © Toyota Motorsport GmbH