Toyota #7 traci pole position po błędzie Jose Marii Lopeza

Toyota #7 traci pole position po błędzie Jose Marii Lopeza

Kierowcy Toyoty oznaczonej numerem #7 - Kamui Kobayashi i Jose Maria Lopez - stracili pierwszą lokatę startową do sześciogodzinnego wyścigu FIA WEC na torze Fuji, czego przyczyną jest błąd argentyńskiego kierowcy.

Jose Maria Lopez po swoich szybkich okrążeniach podczas porannej sesji kwalifikacyjnej, przekroczył prędkość na wjeździe do alei serwisowej, co zostało uznane za przewinienie i złamanie Artykułu 10.8.1.11 Regulacji WEC, czego konsekwencją jest usunięcie najlepszego czasu kierowcy oraz kara finansowa w wysokości 900 Euro.

Decyzja ta oznacza, że na pierwsze pole startowe awansował drugi skład Toyoty z numerem #8, który był bliski pokonania swoich kolegów podczas kwalifikacji. Drugą lokatę zajmą tymczasem kierowcy zespołu Rebellion Racing #1.

Samochód z numerem #7 do niedzielnego wyścigu ruszy z ostatniego pola, czego przyczyną jest brak najszybszych czasów kierowców o czym mówi Artykuł 10.6.3 Sportowych Regulacji FIA WEC.

Dwóch zawodników z każdej załogi musi pokonać co najmniej jedno pomiarowe okrążenie podczas kwalifikacji. Średnia z dwóch najlepszych czasów okrążeń będzie służyć jako czas odniesienia do ustalenia kolejności na starcie - czytamy.

Zawodnicy, którzy nie byli w stanie ukończyć dwóch obowiązkowych okrążeń (po jednym u każdego kierowcy), mogą zostać ustawieni na starcie w następujący sposób: Kolejność początkowa wyścigu zostanie ustawiona od zawodników, którzy ukończyli dwa obowiązkowe okrążenia. Następnie zawodnicy, którzy pokonali mierzone okrążenie, jednak nie byli w stanie ukończyć więcej niż jednego okrążenia, a następnie zawodnicy, którzy nie pokonali żadnego mierzonego okrążenia.