Toyota #8 wygrywa 8 Hours of Bahrain. Conway, Kobayashi i Lopez z tytułem mistrzów świata

Toyota Gazoo Racing #8 / © Toyota Motorsport GmbH

Po ośmiu godzinach od rozpoczęcia rywalizacji, w ostatnim tegorocznym wyścigu Długodystansowych Mistrzostw Świata na torze w Bahrajnie, prototyp Toyoty nr #8 prowadzony przez Sebastiena Buemi, Kazukiego Nakajimę i Brendona Hartleya jako pierwszy przekroczył linię mety, zwyciężając tym samym w ostatniej rundzie tegorocznej kampanii.

Siostrzany samochód nr #7 w składzie Mike Conway, Kamui Kobayashi oraz Jose Maria Lopez dojechał jako drugi i to właśnie tej załodze przypadł tytuł mistrzów świata w klasyfikacji generalnej FIA WEC 2021.

Trzecie miejsce to francuski zespół Alpine Elf Matmut #36 z zawodnikami Andre Negrao, Nicolas Lapierre i Matthieu Vaxiviere.

Klasyfikację prototypów LMP2 otworzył Team WRT. Ich Oreca 07-Gibson nr #31 prowadzona przez Robina Frijnsa, Ferdinanda Habsburga oraz Charlesa Milesi zakończyła zmagania na torze w Sakhir po przejechaniu łącznie 240 okrążeń. Tym samym belgijski skład sięgnął po tytuł mistrzów świata w klasyfikacji generalnej prototypów LMP2.

Zaraz za nimi znalazł się zespół JOTA #28 w składzie Sean Gelael, Stoffel Vandoorne i Tom Blomqvist.

Najniższy stopień podium przypadł ich zespołowym kolegom w samochodzie nr #38 – Roberto Gonzalezowi, Antonio Felixie Da Costa oraz Anthonemu Davidsonowi.

Polski zespół Inter Europol Competition #34 z kierowcami Jakubem Śmiechowskim, Rengerem Van Der Zande i Alexem Brundlem dojechał do mety na wysokim piątym miejscu w klasie, zajmując także piąte miejsce w klasyfikacji generalnej LMP2 kończącej sezon.

Zespół High Class Racing w składzie Robert Kubica, Dennis Andersen i Anders Fjordbach zajął na mecie wyścigu ósme miejsce.

Niezwykle zacięta rywalizacja trwała w kategorii LMGTE Pro, podczas której wielokrotnie dochodziło do kontaktów pomiędzy samochodami obu producentów. Inaczej nie było także na dziesięć minut przed końcem rywalizacji, kiedy Alessandro Pier Guidi uderzył w Porsche #92, wychodząc na prowadzenie i finalnie mijając metę na pierwszym miejscu.

Ze stratą zaledwie kilku dziesiątych sekundy, na drugiej lokacie rywalizację ukończyło Porsche nr #92 prowadzone przez Kevina Estre, Neela Janiego oraz Michaela Christensena.

Trzecia lokata to siostrzany samochód Ferrari nr #52 w składzie Daniel Serra oraz Miguel Molina.

Najniższa klasa Długodystansowych Mistrzostw Świata została zdominowana przez zespół AF Corse #83 z zawodnikami Francois Perrodo, Nicklas Nielsen i Alessio Rovera, którzy dzięki równej jeździe przez cały sezon zapewnili sobie tytuł mistrza świata już drugi rok z rzędu.

Na drugiej pozycji w LMGTE Am 8-godzinny wyścig w Bahrajnie ukończył zespół Dempsey-Proton Racing #77. Trzecie miejsce zajęli Egidio Perfetti, Matteo Cairoli oraz Riccardo Pera w Porsche 911 RSR-19 nr #56 z Team Project 1.

Wyniki 8 Hours of Bahrain:

Poz Nr Kierowcy Zespół Klasa Czas Okr Strata Pit Naj. okr.
1. 8 S. BUEMI / K. NAKAJIMA / B. HARTLEY Toyota Gazoo Racing LMH - H 8:01:25.441 247 8 1:49.472
2. 7 M. CONWAY / K. KOBAYASHI / J. LOPEZ Toyota Gazoo Racing LMH - H 8:01:32.792 247 7.351 8 1:49.448
3. 36 A. NEGRÃO / N. LAPIERRE / M. VAXIVIERE Alpine Elf Matmut LMH 8:03:19.446 241 +6 okr 8 1:49.496
4. 31 R. FRIJNS / F. HABSBURG / C. MILESI Team WRT LMP2 8:01:55.473 240 +7 okr 11 1:52.657
5. 38 R. GONZALEZ / A. DA COSTA / A. DAVIDSON Jota LMP2 8:03:09.793 240 +7 okr 12 1:52.322
6. 28 S. GELAEL / S. VANDOORNE / T. BLOMQVIST Jota LMP2 8:03:14.451 240 +7 okr 11 1:52.289
7. 22 P. HANSON / F. SCHERER / F. ALBUQUERQUE United Autosports USA LMP2 8:03:18.861 240 +7 okr 11 1:53.118
8. 34 J. SMIECHOWSKI / R. VAN DER ZANDE / A. BRUNDLE Inter Europol Competition LMP2 8:02:38.468 238 +9 okr 10 1:52.336
9. 29 F. VAN EERD / G. VAN DER GARDE / J. VAN UITERT Racing Team Nederland LMP2 P/A 8:02:42.164 238 +9 okr 10 1:52.961
10. 70 E. GARCIA / L. DUVAL / N. NATO Realteam Racing LMP2 P/A 8:03:01.308 238 +9 okr 10 1:52.163
11. 20 D. ANDERSEN / A. FJORDBACH / R. KUBICA High Class Racing LMP2 P/A 8:02:30.265 237 +10 okr 12 1:52.213
12. 1 T. CALDERON / S. FLOERSCH / B. VISSER Richard Mille Racing Team LMP2 8:02:46.944 237 +10 okr 9 1:53.470
13. 21 H. HEDMAN / J. MONTOYA / B. HANLEY Dragonspeed USA LMP2 P/A 8:01:33.150 236 +11 okr 10 1:53.302
14. 44 M. KONOPKA / O. CALDWELL / N. PANCIATICI ARC Bratislava LMP2 P/A 8:01:50.576 235 +12 okr 10 1:53.986
15. 51 A. PIER GUIDI / J. CALADO AF Corse LMGTE Pro 8:02:35.811 233 +14 okr 8 1:57.333
16. 92 K. ESTRE / N. JANI / M. CHRISTENSEN Porsche GT Team LMGTE Pro 8:02:39.060 233 +14 okr 9 1:57.043
17. 52 M. MOLINA / D. SERRA AF Corse LMGTE Pro 8:02:54.204 233 +14 okr 9 1:57.032
18. 91 G. BRUNI / R. LIETZ / F. MAKOWIECKI Porsche GT Team LMGTE Pro 8:01:28.318 231 +16 okr 9 1:57.469
19. 83 F. PERRODO / N. NIELSEN / A. ROVERA AF Corse LMGTE Am 8:02:37.234 230 +17 okr 9 1:57.242
20. 77 C. RIED / J. EVANS / M. CAMPBELL Dempsey - Proton Racing LMGTE Am 8:01:32.447 229 +18 okr 8 1:58.278
21. 56 E. PERFETTI / M. CAIROLI / R. PERA Team Project 1 LMGTE Am 8:01:32.570 229 +18 okr 9 1:57.436
22. 47 R. LACORTE / G. SERNAGIOTTO / A. FUOCO Cetilar Racing LMGTE Am 8:02:06.615 229 +18 okr 9 1:58.552
23. 57 T. KIMURA / M. JENSEN / S. ANDREWS Kessel Racing LMGTE Am 8:01:38.975 228 +19 okr 9 1:58.026
24. 60 C. SCHIAVONI / A. PICCINI / M. CRESSONIs Iron Lynx LMGTE Am 8:03:25.238 228 +19 okr 9 1:58.199
25. 54 T. FLOHR / F. CASTELLACCI / G. FISICHELLA AF Corse LMGTE Am 8:01:26.403 227 +20 okr 8 1:58.786
26. 777 S. HOSHINO / T. FUJII / A. WATSON D'Station Racing LMGTE Am 8:01:54.194 227 +20 okr 8 1:58.915
27. 85 R. FREY / S. BOVY / K. LEGGE Iron Lynx LMGTE Am 8:01:42.827 225 +22 okr 8 1:59.747
28. 86 M. WAINWRIGHT / B. BARKER / T. GAMBLE GR Racing LMGTE Am 8:01:36.605 224 +23 okr 7 1:57.695
29. 98 P. DALLA LANA / A. FARFUS / M. GOMES Aston Martin Racing LMGTE Am 8:02:12.670 223 +24 okr 8 1:58.624
Nieskalsyfikowani
33 B. KEATING / D. PEREIRA / F. FRAGA TF Sport LMGTE Am 6:02:43.988 128 7 1:58.799
88 K. AL QUBAISI / A. JEFFERIES / J. ANDLAUER Dempsey-Proton Racing LMGTE Am 3:10:36.849 90 3 1:58.941
Image: © Toyota Motorsport GmbH