Toyota Gazoo Racing #7 wygrywa chaotyczny wyścig 6 Hours of Spa-Francorchamps

Toyota Gazoo Racing #7 / © Toyota Motorsport GmbH

Mike Conway, Kamui Kobayashi i Jose Maria Lopez z zespołu Toyota Gazoo Racing #7 zwyciężyli w drugiej rundzie Długodystansowych Mistrzostw Świata na torze Spa-Francorchamps, pokonując w ostatecznym rozrachunku Alpine Elf Team #36 oraz ekipę WRT #31 z klasy LMP2.

Japoński skład oznaczony numerem siedem wykorzystał zmienne warunki na torze w Ardenach, kilka neutralizacji oraz czerwonych flag, a także awarię siostrzanej ekipy, która w osobie Sebastiena Buemiego zatrzymała się na pętli po technicznych problemach.

Na drugiej pozycji sześciogodzinny wyścig zakończył zespół Alpine Elf #36, który utrzymał za sobą ekipę Glickenhaus Racing, po nieporozumieniu przy doborze ogumienia w zmiennych warunkach. Amerykański skład zbyt wcześnie zdecydował się na opony typu slick, co zmusiło Romaina Dumasa na ponowny zjazd do boksów.

Pla, Dumas i Pipo Derani ostatecznie zakończyli starcie na trzeciej lokacie w klasie Le Mans Hypercar, jednak dopiero dziewiątej w klasyfikacji generalnej, przegrywając aż z sześcioma autami klasy LMP2.

Przeczytaj też: Dramat Toyoty #8 w pierwszych dwóch godzinach rywalizacji 6 Hours of Spa-Francorchamps

Zwycięsko z rywalizacji wyszedł natomiast skład WRT #31. Sean Gelael, Robin Frijns oraz Rene Rast wysoko postawili poprzeczkę swoim rywalom i przez część wyścigu prowadzili w klasyfikacji generalnej, wykorzystując zamieszanie na torze po mocnych opadach deszczu i pierwszej czerwonej fladze.

Belgowie musieli jednak uznać wyższość Toyoty oraz francuskiej staji Alpine, w piątej godzinie walki, gdy tor zaczął przesychać, co dało więcej przyczepności i lepsze tempo aut LMH.

Na drugiej pozycji w LMP2 wyścig zakończył skład Realteam by WRT #41, utrzymując za sobą ekipę Jota #38, Team Penske #5 oraz dwa składy United Autosports, które zamknęły pierwszą szóstkę klasy.

Robert Kubica, Lorenzo Colombo i Louis Deletraz zakończyli drugą rundę FIA WEC dopiero na siódmej lokacie. Pierwsze okrążania rywalizacji zapowiadały bardzo dobry wynik włoskiego zespołu Prema Orlen, jednak późniejszy spadek tempa w wykonaniu Roberta Kubicy oraz błąd Deletraza w ostatniej fazie wyścigu, spowodowały spadek ekipy na dalsze miejsce.

Walkę o kolejne punty w Belgii do udanych nie zaliczy również Inter Europol Competition. Zespół Jakuba Śmiechowskiego musiał przedwcześnie pożegnać się z rywalizacją po błędzie Alexa Brundle'a, który stracił panowanie nad autem i rozbił Orecę #34 o bandę, powodując wywieszenie czerwonych flag.

Przeczytaj też: WRT #31 liderem deszczowej rywalizacji na Spa-Francorchamps na dwie godziny przed końcem zmagań

Do zaciętego boju w klasie LMGTE Pro doszło tymczasem pomiędzy składami AF Corse #51 oraz Porsche GT# #92, które do ostatnich metrów rywalizowały o zwycięstwo w swojej kategorii. Z wygranej ostatecznie cieszyli się Włosi, którzy przez ostatnie minuty wyścigu odpierali ataki swoich rywali, co przyniosło pierwszy triumf w tegorocznej kampanii.

Oba składy AF Corse, mimo braku tempa w kwalifikacjach, skorzystały na mokrych warunkach, wykorzystując pierwszą czerwoną flagę, aby przejść na opony na mokrą nawierzchnię. To ekipie z #51 oraz #52 pozwoliło przeskoczyć skład Porsche #92.

Molina i Fuoco prowadzili przez znaczną część rywalizacji, jednak ostatecznie spadli na drugie miejsce po dodatkowym zjeździe na pit stop.

Mimo sześciu postojów w boksach, Michael Christensen z Porsche #92, zdołał dogonić włoski skład z numerem #52 i rozpocząć pogoń za Jamesem Calado, który ostatecznie utrzymał pozycję lidera, wyprzedzając niemiecki zespół o zaledwie pół sekundy.

Trzecia lokata ostatecznie należała do AF Corse #52, która znalazła się przed Corvettą Racing #64, choć pierwsze okrążenia nie zapowiadały takiego zakończenia.

W najniższej kategorii LMGTE Am bardzo dobrym tempem popisali się Harry Ticknell, Christian Ried oraz Sebastien Priaulx z zespołu Demspey - Proton Racing #77 i to oni mogli cieszyć się z pozycji lidera przed ekipami TF Sport #33 oraz NorthWest AMR #98.

Czołową piątkę zestawienia uzupełniło AF Corse #54 oraz Team Project 1 #46.

Wyniki 6 Hours of Spa-Francorchamps:

Poz Nr Kierowcy Zespół Klasa Czas Okr Strata Pit Naj. okr.
1. 7 M. CONWAY / K. KOBAYASHI / J. LOPEZ Toyota Gazoo Racing LMH - H 6:00:31.052 103 6 2:05.624
2. 36 A. NEGRÃO / N. LAPIERRE / M. VAXIVIERE Alpine Elf Team LMH 6:00:58.525 103 27.473 5 2:06.051
3. 31 S. GELAEL / R. FRIJNS / R. RAST Team WRT LMP2 6:01:37.237 103 1:06.185 7 2:07.648
4. 41 R. ANDRADE / F. HABSBURG / N. NATO Realteam by WRT LMP2 6:02:11.728 103 1:40.676 7 2:08.616
5. 38 R. GONZALEZ / A. DA COSTA / W. STEVENS Jota LMP2 6:02:19.623 103 1:48.571 7 2:06.955
6. 5 D. CAMERON / E. COLLARD / F. NASR Team Penske LMP2 6:02:28.662 103 1:57.610 6 2:08.238
7. 22 P. HANSON / F. ALBUQUERQUE / W. OWEN United Autosports USA LMP2 6:02:28.953 103 1:57.901 8 2:07.859
8. 23 A. LYNN / O. JARVIS / J. PIERSON United Autosports USA LMP2 6:00:51.555 102 +1 okr 8 2:08.264
9. 708 O. PLA / R. DUMAS / L. DERANI Glickenhaus Racing LMH 6:01:27.670 102 +1 okr 6 2:05.448
10. 9 R. KUBICA / L. DELETRAZ / L. COLOMBO Prema Orlen Team LMP2 6:02:11.572 102 +1 okr 7 2:07.865
11. 51 A. PIER GUIDI / J. CALADO AF Corse LMGTE Pro 6:02:27.343 102 +1 okr 4 2:15.984
12. 92 M. CHRISTENSEN / K. ESTRE Porsche GT Team LMGTE Pro 6:02:27.866 102 +1 okr 5 2:15.220
13. 52 M. MOLINA / A. FUOCO AF Corse LMGTE Pro 6:02:28.599 102 +1 okr 4 2:15.983
14. 1 L. WADOUX / S. OGIER / C. MILESI Richard Mille Racing Team LMP2 6:00:39.159 101 +2 okr 6 2:08.397
15. 83 F. PERRODO / N. NIELSEN / A. ROVERA AF Corse LMP2 P/A 6:01:01.754 101 +2 okr 9 2:07.878
16. 10 N. MÜLLER / R. CULLEN / S. BOURDAIS Vector Sport LMP2 6:01:02.254 101 +2 okr 6 2:08.359
17. 45 S. THOMAS / J. ALLEN / R. BINDER Algarve Pro Racing LMP2 6:01:09.553 101 +2 okr 7 2:08.549
18. 64 T. MILNER / N. TANDY Corvette Racing LMGTE Pro 6:02:04.285 101 +2 okr 5 2:15.444
19. 35 J. LAHAYE / M. LAHAYE / F. HERIAU Ultimate LMP2 P/A 6:01:48.001 100 +3 okr 6 2:09.608
20. 91 G. BRUNI / R. LIETZ Porsche GT Team LMGTE Pro 6:02:20.208 100 +3 okr 7 2:15.147
21. 77 C. RIED / S. PRIAULX / H. TINCKNELL Dempsey - Proton Racing LMGTE Am 6:01:18.670 99 +4 okr 5 2:18.052
22. 33 B. KEATING / H. CHAVES / M. SØRENSEN TF Sport LMGTE Am 6:01:20.209 99 +4 okr 7 2:18.228
23. 98 P. DALLA LANA / D. PITTARD / N. THIIM Northwest AMR LMGTE Am 6:01:22.351 99 +4 okr 7 2:17.888
24. 54 T. FLOHR / F. CASTELLACCI / N. CASSIDY AF Corse LMGTE Am 6:01:50.607 99 +4 okr 6 2:18.226
25. 46 M. CAIROLI / M. PEDERSEN / N. LEUTWILER Team Project 1 LMGTE Am 6:02:20.575 99 +4 okr 4 2:18.337
26. 86 M. WAINWRIGHT / R. PERA / B. BARKER GR Racing LMGTE Am 6:01:49.371 98 +5 okr 8 2:17.160
27. 777 S. HOSHINO / T. FUJII / C. FAGG D'Station Racing LMGTE Am 6:01:10.265 97 +6 okr 6 2:17.313
28. 60 C. SCHIAVONI / M. CRESSONI / G. FISICHELLA Iron Lynx LMGTE Am 6:02:19.405 97 +6 okr 8 2:18.902
29. 88 F. POORDAD / P. LINDSEY / J. HEYLEN Dempsey-Proton Racing LMGTE Am 6:01:06.566 96 +7 okr 6 2:19.087
30. 85 R. FREY / D. PIN / C. NIELSEN Iron Lynx LMGTE Am 6:02:49.735 96 +7 okr 8 2:20.046
31. 21 S. MANN / C. ULRICH / T. VILANDER AF Corse LMGTE Am 6:00:42.263 94 +9 okr 7 2:17.381
32. 71 F. DEZOTEUX / P. RAGUES / G. AUBRY Spirit of Race LMGTE Am 6:02:14.390 91 +12 okr 7 2:17.750
Nieskalsyfikowani
56 B. IRIBE / O. MILLROY / B. BARNICOAT Team Project 1 LMGTE Am 5:54:55.352 93 7 2:19.285
28 O. RASMUSSEN / E. JONES / J. ABERDEIN Jota LMP2 5:15:01.826 82 6 2:08.616
34 J. SMIECHOWSKI / A. BRUNDLE / E. GUTIERREZ Inter Europol Competition LMP2 3:06:45.121 52 3 2:09.072
8 S. BUEMI / B. HARTLEY / R. HIRAKAWA Toyota Gazoo Racing LMH - H 1:05:47.905 29 1 2:05.298
44 M. KONOPKA / T. VAN DER HELM / B. VISCAAL ARC Bratislava LMP2 P/A 1:00:13.344 25 1 2:13.938
Image: © Toyota Motorsport GmbH