Toyota Gazoo Racing bezproblemowo kończy dzień testowy na Circuit de la Sarthe

Toyota Gazoo Racing #7 / © Toyota Motorsport GmbH

Zespół Toyota Gazoo Racing wykorzystał jeden dzień testowy przed rywalizacją w legendarnym wyścigu 24 Hours of Le Mans, przygotowując prototyp GR010 Hybrid od strony aerodynamicznej oraz mechanicznej do starcia na Circuit de la Sarthe.

Zbieranie danych na temat zachowania samochodu i opon był najwyższym priorytetem dla japońskiej ekipy, co oznacza, że czasy pojedynczych okrążeń nie były brane pod uwagę. Niemniej jednak ubiegłoroczni zwycięzcy Mike Conway, Kamui Kobayashi i Jose Maria Lopez wyznaczyli tempo i ustanowili najlepszy czas dnia w postaci 3:29.896, wyprzedzając siostrzany skład (Buemi, Hartley, Hirakawa) o 0.594 sekundy.

Prototyp Le Mans Hypercar GR010 Hybrid w specyfikacji 2022, który charakteryzuje się odmiennymi rozmiarami kół i dostosowaniami aerodynamicznymi, nigdy nie testował na Circuit de la Sarthe, lecz kierowcy oraz skład pracował bardzo prężnie, aby dobrze przygotować się do rywalizacji, optymalizując ustawienia aerodynamiki oraz te mechaniczne.

„Poszło dobrze i mieliśmy spokojny dzień bez żadnych problemów” – przyznał Kamui Kobayashi, szef zespołu Toyota Gazoo Racing i kierowca „siódemki”.

„To dopiero początek wydarzenia, a warunki na torze będą ewoluować w ciągu najbliższego tygodnia.”

„Spędziliśmy dzień, sprawdzając różne systemy i przygotowując się, abyśmy mogli dostosować ustawienia do zmieniających się warunków.”

„Nasz samochód został zaprojektowany pod Le Mans i od samego początku balans był na odpowiednim poziomie, jednak zobaczymy, jak będzie wyglądało to w przyszłym tygodniu.”

„Pierwszy dzień przebiegł pomyślnie, a jazdy zakończyliśmy bez żadnych problemów” – dodał Jose Maria Lopez, najszybszy zawodnik podczas dnia testowego.

„Pracowaliśmy nad różnymi ustawieniami aerodynamiki, wysokości jazdy i innymi rzeczami, a także przyglądaliśmy się różnym mieszankom opon. Staramy się jak najlepiej zrozumieć wszystkie te elementy i pracujemy nad poprawą.”

„Samochód wydawał się, jak zawsze w Le Mans, bardzo przyjemny w prowadzeniu, ale wciąż mamy przed sobą długi tydzień i musimy skupić się oraz dalej pracować.”

Kierowcy oraz japoński skład powrócą na tor Circuit de la Sarthe w środę, kontynuując przygotowania w dwóch treningach oraz wezmą udział w sesji kwalifikacyjnej, aby awansować do Hyperpole.

Image: © Toyota Motorsport GmbH