Toyota Gazoo Racing dominuje w trzecim treningu 6 Hours of Spa-Francorchamps

Toyota Gazoo Racing #7 / © Toyota Motorsport GmbH

Zespół Toyota Gazoo Racing zdominował trzeci trening na torze Spa-Francorchamps, plasując się na dwóch pierwszych lokatach.

Najlepszym czasem podczas trzeciej sesji popisał się Kamui Kobayashi z Toyoty oznaczonej numerem siedem. Japończyk swój najlepszy przejazd zakończył z wynikiem 2:03.225, co dało 0.202 sekundy przewagi nad drugim składem, w którym najszybszym był Brendon Hartley.

To pierwszy raz w obecnie trwającej rundzie Długodystansowych Mistrzostw Świata, kiedy prototyp klasy Le Mans Hypercar znalazł się na prowadzeniu, po tym, jak Team WRT oraz Team Penske plasowały się na czele dwóch pierwszych przygotowań.

Czołową trójkę klasyfikacji generalnej zamknęła stajnia Prema Orlen Team #9, w której najszybszym był Louis Deletraz. Szwajcar swój przejazd zakończył z czasem 2:04.454, co pozwoliło zatrzymać ekipę Alpine Elf #36 (2:04.790) oraz Team WRT #36, która zanotowała wynik 2:04.823.

Pierwszą trójkę kategorii LMP2 uzupełnił tymczasem skład United Autosports USA #22, w którym brylował Filipe Albuquerque z rezultatem 2:04.902, co dało przewagę nad Jotą #38 (2:04.987) oraz Team Penske #5 (2:05.045).

Polski zespół Inter Europol Competition #34 z Jakubem Śmiechowskim na czele zanotował trzynasty wynik w LMP2, notując czas w postaci 2:05.967.

W klasie LMGTE Pro swoją wyższość nad rywalami potwierdziło Porsche, które znalazło się na dwóch pierwszych lokatach – Kevin Estre ustanowił tempo na poziomie 2:13.102 i wyprzedził swojego zespołowego kolegę, Michaela Christensena, o 0.443 sekundy.

Trzecia i czwarta pozycja należała do ekipy AF Corse – Ferrari #51 przed składem oznaczonym numerem #52 – a najwyższą kategorię GT zamknęła Corvette'a Racing #64.

W LMGTE Am po raz kolejny bardzo dobrze zaprezentował się zespół Team Project 1, jednak tym razem na czele zestawienia znalazł się Mikkel Pedersen, który pokonał jedno okrążenie belgijskiego obiektu z czasem 2:15.351. To pozwoliło wyprzedzić ekipę Dempsey - Proton Racing #77 oraz TF Sport #33, które zamknęły pierwszą trójkę klasy.

Wyniki trzeciej sesji treningowej:

Poz Nr Kierowcy Zespół Klasa Czas Okr Strata
1. 7 M. CONWAY / K. KOBAYASHI / J. LOPEZ Toyota Gazoo Racing LMH - H 2:03.225 24
2. 8 S. BUEMI / B. HARTLEY / R. HIRAKAWA Toyota Gazoo Racing LMH - H 2:03.427 25 0.202
3. 9 R. KUBICA / L. DELETRAZ / L. COLOMBO Prema Orlen Team LMP2 2:04.254 22 1.029
4. 36 A. NEGRÃO / N. LAPIERRE / M. VAXIVIERE Alpine Elf Team LMH 2:04.790 22 1.565
5. 31 S. GELAEL / R. FRIJNS / R. RAST Team WRT LMP2 2:04.823 21 1.598
6. 22 P. HANSON / F. ALBUQUERQUE / W. OWEN United Autosports USA LMP2 2:04.902 19 1.677
7. 38 R. GONZALEZ / A. DA COSTA / W. STEVENS Jota LMP2 2:04.987 22 1.762
8. 5 D. CAMERON / E. COLLARD / F. NASR Team Penske LMP2 2:05.045 23 1.820
9. 83 F. PERRODO / N. NIELSEN / A. ROVERA AF Corse LMP2 P/A 2:05.173 21 1.948
10. 10 N. MÜLLER / R. CULLEN / S. BOURDAIS Vector Sport LMP2 2:05.181 21 1.956
11. 41 R. ANDRADE / F. HABSBURG / N. NATO Realteam by WRT LMP2 2:05.219 22 1.994
12. 1 L. WADOUX / S. OGIER / C. MILESI Richard Mille Racing Team LMP2 2:05.305 21 2.080
13. 45 S. THOMAS / J. ALLEN / R. BINDER Algarve Pro Racing LMP2 2:05.432 23 2.207
14. 28 O. RASMUSSEN / E. JONES / J. ABERDEIN Jota LMP2 2:05.511 21 2.286
15. 708 O. PLA / R. DUMAS / L. DERANI Glickenhaus Racing LMH 2:05.525 18 2.300
16. 23 A. LYNN / O. JARVIS / J. PIERSON United Autosports USA LMP2 2:05.556 19 2.331
17. 34 J. SMIECHOWSKI / A. BRUNDLE / E. GUTIERREZ Inter Europol Competition LMP2 2:05.967 18 2.742
18. 35 J. LAHAYE / M. LAHAYE / F. HERIAU Ultimate LMP2 P/A 2:06.546 22 3.321
19. 44 M. KONOPKA / T. VAN DER HELM / B. VISCAAL ARC Bratislava LMP2 P/A 2:07.045 23 3.820
20. 92 M. CHRISTENSEN / K. ESTRE Porsche GT Team LMGTE Pro 2:13.102 21 9.877
21. 91 G. BRUNI / R. LIETZ Porsche GT Team LMGTE Pro 2:13.545 22 10.320
22. 51 A. PIER GUIDI / J. CALADO AF Corse LMGTE Pro 2:14.103 20 10.878
23. 52 M. MOLINA / A. FUOCO AF Corse LMGTE Pro 2:14.172 19 10.947
24. 64 T. MILNER / N. TANDY Corvette Racing LMGTE Pro 2:14.262 18 11.037
25. 46 M. CAIROLI / M. PEDERSEN / N. LEUTWILER Team Project 1 LMGTE Am 2:15.351 23 12.126
26. 77 C. RIED / S. PRIAULX / H. TINCKNELL Dempsey - Proton Racing LMGTE Am 2:15.970 19 12.745
27. 33 B. KEATING / H. CHAVES / M. SØRENSEN TF Sport LMGTE Am 2:16.134 21 12.909
28. 56 B. IRIBE / O. MILLROY / B. BARNICOAT Team Project 1 LMGTE Am 2:16.298 20 13.073
29. 88 F. POORDAD / P. LINDSEY / J. HEYLEN Dempsey-Proton Racing LMGTE Am 2:16.313 18 13.088
30. 21 S. MANN / C. ULRICH / T. VILANDER AF Corse LMGTE Am 2:16.600 22 13.375
31. 777 S. HOSHINO / T. FUJII / C. FAGG D'Station Racing LMGTE Am 2:16.710 22 13.485
32. 54 T. FLOHR / F. CASTELLACCI / N. CASSIDY AF Corse LMGTE Am 2:16.844 21 13.619
33. 85 R. FREY / D. PIN / C. NIELSEN Iron Lynx LMGTE Am 2:16.948 21 13.723
34. 98 P. DALLA LANA / D. PITTARD / N. THIIM Northwest AMR LMGTE Am 2:17.004 21 13.779
35. 60 C. SCHIAVONI / M. CRESSONI / G. FISICHELLA Iron Lynx LMGTE Am 2:17.332 20 14.107
36. 71 F. DEZOTEUX / P. RAGUES / G. AUBRY Spirit of Race LMGTE Am 2:17.451 21 14.226
37. 86 M. WAINWRIGHT / R. PERA / B. BARKER GR Racing LMGTE Am 2:17.531 18 14.306
Image: © Toyota Motorsport GmbH