Trzy sprinty w sezonie 2022 i zapowiedź zmian po dochodzeniu w sprawie GP Abu Zabi

logo FIA / © Motorsport Grand Prix

Po zakończeniu posiedzenia komisji Formuły 1 FIA w oficjalnym dokumencie opublikowała plan zorganizowania trzech sprintów w sezonie 2022, informując jednocześnie, że wnioski w sprawie dochodzenia dotyczącego wyścigu w Abu Zabi opublikowane zostaną w ciągu kilku najbliższych dni.

Eksperymentalny format weekendu w skład którego wchodził budzący spore kontrowersje sprint był w ubiegłym roku sprawdzany trzykrotnie, kiedy to najlepsi kierowcy świata gościli w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i w Brazylii. Pierwotny plan zakładał, że w roku 2022 ilość tego typu wydarzeń zostanie zwiększona do sześciu, co spotkało się jednak z niechęcią zespołów, wynikającą z obawy o kwestie budżetowe.

Ostatecznie podczas posiedzenia komisji Formuły 1 ustalono, że w sezonie 2022 podobnie jak przed rokiem rozegrane zostaną trzy sprinty, a ich gospodarzami będą Imola, Red Bull Ring oraz Interlagos. 

Zmianie ulegnie również system punktacji, a także zasada przyznawania Pole Position, którego zdobywcą będzie zawodnik z najlepszym czasem okrążenia kwalifikacyjnego.

Zamiast poprzedniego przydziału w formie 3-2-1 dla pierwszej trójki, punkty będą przyznawane dla aż ośmiu zawodników – 8-7-6-5-4-3-2-1.

Komisja debatowała również na temat wydarzeń z wyścigu o Grand Prix Abu Zabi, w wyniku czego zebrano szereg informacji zwrotnych, które zostaną włączone do ostatecznej analizy. Szczegółowe informacje przekazane zostaną do wiadomości publicznej dopiero za kilka dni, ale już dziś wiadomo, że w następstwie dochodzenia dojdzie do zmian strukturalnych oraz opracowania nowego planu postępowania na wypadek ponownego zaistnienia podobnych okoliczności.

 

Image: © Motorsport Grand Prix